Stadion Śląski przygotowany na przyjazd kibiców z Warszawy na mecz z Legią

Stadion Śląski w Chorzowie jest już gotowy, by gościć kibiców zespołów przeciwnych. Zakończone zostały prace nad adaptacją sektora dla fanów drużyn przyjezdnych, co oznacza, że podczas najbliższego spotkania Ekstraklasy za mniej niż miesiąc, trybuny będą mogły pomieścić nie tylko sympatyków Ruchu Chorzów, ale także ekipy rywala.

Od października ubiegłego roku, Ruch Chorzów swoje mecze Ekstraklasy rozgrywa na Stadionie Śląskim, zwany również Kotłem Czarownic. Przybyło tu już do tej pory niemal 70 tysięcy kibiców „Niebieskich” podczas czterech rozegranych spotkań – z Radomiakiem Radom, Śląskiem Wrocław, Koroną Kielce i Zagłębiem Lubin. Na dzisiejszej konferencji prasowej zaprezentowano plany na kolejne sezony – od teraz mecze będą się odbywać również z udziałem kibiców przyjezdnych.

Wicemarszałek województwa śląskiego Łukasz Czopik, radny Sejmiku Województwa Śląskiego Maciej Kolon, dyrektor Stadionu Śląskiego Adam Strzyżewski oraz prezes Klubu Ruch Chorzów Seweryn Siemianowski zaznaczyli, że nowy sektor dla kibiców gości może pomieścić ponad 4 tysiące osób. To otwiera drogę do rozgrywania meczów z udziałem Legii, Lecha czy sąsiadującej drużyny z Zabrza już w rundzie wiosennej.

Prace nad adaptacją sektora były sporym wyzwaniem. Do tej pory stadion nie był przystosowany do rozgrywek Ekstraklasy, więc konieczne było spełnienie wielu wymagań dotyczących bezpieczeństwa i przepisów przeciwpożarowych. Wymagało to precyzyjnej analizy istniejącej infrastruktury stadium i odpowiedniego przygotowania inwestycji tak, by nie utracić wielofunkcyjnego charakteru obiektu.

Całkowity koszt inwestycji wyniósł 1 mln 100 tys. zł i wiązał się ze zwiększeniem stref buforowych, wykonaniem dodatkowych wygrodzeń i bram wjazdowych. Radny Sejmiku Województwa Śląskiego Maciej Kolon podkreślił, że otwarcie sektora gości wymagało spełnienia szeregu warunków zawartych w Podręczniku Licencyjnego PZPN dla Klubów Ekstraklasy, który nakłada obowiązek oddzielenia kibiców z obu drużyn w celu zminimalizowania zagrożeń bezpieczeństwa.

Prezes Ruchu Chorzów Seweryn Siemianowski wyraził satysfakcję z coraz lepszej współpracy ze Stadionem Śląskim. Zaznaczył również, że możliwość zapraszania do Kotła Czarownic wszystkich drużyn gości dodaje wydarzeniom sportowym dodatkowego kolorytu.

Kolejne spotkanie Ruchu Chorzów na Stadionie Śląskim zaplanowane jest na 9 lutego. Wtedy to „Niebiescy” zmierzą się z Legią Warszawa. Dla kibiców gości zostanie przeznaczone 4 383 miejsca.