Toruński florecista Jan Jurkiewicz, z Toruńskiej Akademii Floretu, potwierdził swoją nominację na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu

Jan Jurkiewicz, toruński florecista reprezentujący Toruńską Akademię Floretu, jest kolejnym sportowcem z tej miasta, który zakwalifikował się na nadchodzące Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. Jest on podopiecznym trenera Krzysztofa Żurawskiego i dołączył do elitarnego klubu toruńskich zawodników – Mirosława Ziętarskiego z AZS UMK i Anety Rygielskiej z MKSW Pomorzanin – którzy już wcześniej uzyskali kwalifikacje olimpijskie.

Proces kwalifikacji był wyjątkowo trudny i intensywny. Jurkiewicz brał udział w wielu prestiżowych turniejach szermierczych, zdobywając punkty, które przybliżały go do długo oczekiwanego debiutu na Igrzyskach Olimpijskich. Decydującym momentem w tym procesie były Mistrzostwa Polski Seniorów w Szermierce, które miały miejsce na warszawskim stadionie Torwar pomiędzy 5 a 7 kwietnia 2024 roku.

Po zaciętym pojedynku, Jan Jurkiewicz przegrał tylko o dwa punkty i zdobył srebrny medal. Ten sukces okazał się jednak wystarczający do uzyskania kwalifikacji na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu 2024. Polski Związek Szermierki potwierdził tę historyczną nominację 23 kwietnia 2024 roku.

Warto również zwrócić uwagę na Karolinę Żurawską, inną zawodniczkę z Toruńskiej Akademii Floretu, która pod opieką Krzysztofa Żurawskiego zdobyła brązowy medal na Mistrzostwach Polski i obecnie jest rezerwową zawodniczką na Igrzyska Olimpijskie.