13. edycja popularnej imprezy biegowej Run Toruń zaplanowana na maj 2024

Impreza Run Toruń, która przyciąga tłumy entuzjastów biegania, planuje swoją trzynastą edycję na 12 maja 2024 roku. Dodatkowo, dzień przed głównym wydarzeniem, organizatorzy przewidują rywalizację dla najmłodszych uczestników.

Zarówno start jak i miejsce rejestracji zawodów znajdować się będą w pobliżu Centrum Handlowego i Rozrywkowego Toruń Plaza. Organizatorzy przygotowali specjalne miasteczko biegowe na terenie Przystani Towarzyskiej Laba. Start głównego biegu przewidziany jest na godzinę 11:00.

Szczegółowy harmonogram wydarzenia

Pierwsza edycja Run Toruń odbyła się w 2012 roku. Już podczas siódmej odsłony imprezy udało się zgromadzić blisko 3000 uczestników, w tym 500 dzieci. W 2024 roku organizatorzy wprowadzili limity dla uczestników poszczególnych biegów: limit dla biegu na dystansie 5 km wynosi 580 osób, dla biegu na 10 km – 910 osób, a w biegach dla dzieci może wziąć udział 225 osób. Run Toruń odbywa się pod dwoma hasłami: „Zwiedzaj ze Zdrowiem!” oraz „Pobiegnij w sercu Torunia”. Trasy biegów prowadzą przez najpiękniejsze miejsca w Toruniu, takie jak pomnik Mikołaja Kopernika, Bulwar Filadelfijski czy Przedmieście Bydgoskie.

Dodatkowo, 11 maja 2024 roku, organizatorzy planują wieczorne zwiedzanie miasta z przewodnikiem turystycznym dla wszystkich uczestników i ich towarzyszy. Run Toruń co roku przyciąga coraz większą liczbę turystów do Torunia na weekend. Impreza skierowana jest nie tylko do biegaczy, ale także do wolontariuszy wspierających organizację wydarzenia. Planowany jest również konkurs kibicowania, skierowany do dzieci i młodzieży z toruńskich szkół. Głównym celem konkursu jest promowanie aktywnego stylu życia, zdrowych postaw, uczestnictwa w imprezach sportowych oraz nauki zasad fair-play i kulturalnego dopingowania biegaczom. Ponadto konkurs ma na celu rozwijanie u uczniów umiejętności twórczego myślenia, kreatywności oraz pracy zespołowej. Szkoły mają za zadanie stworzyć punkty dopingowania i kreatywnego wsparcia uczestników 13. Run Toruń Plaza w dniu 12 maja 2024 roku, w godzinach od 11:00 do 13:00. Trzy zwycięskie szkoły oraz ich pedagodzy otrzymają nagrody w postaci voucherów na sprzęt sportowy ufundowany przez jednego ze sponsorów imprezy, a na wszystkie kibicujące dzieci czekają słodkie niespodzianki.

Zawodnicy, którzy brali udział we wszystkich edycjach toruńskiej „dyszki”, mogą pochwalić się medalami z unikalnymi motywami, takimi jak Krzywa Wieża, Dom Kopernika, Ratusz Staromiejski, Pomnik Flisaka czy Anioła Toruńskiego. Medale prezentują również Heliosa – Pomnik ku czci Kopernika, Teatr Baj Pomorski czy zegar na wieży Ratusza Staromiejskiego z ruchomymi wskazówkami.

Dzień przed głównym wydarzeniem odbędą się Biegi dla dzieci z Toruń Plaza. Przewidziano kategorie wiekowe od 2 do 15 lat oraz różne atrakcje dla najmłodszych uczestników po biegach. Młodzi zawodnicy będą mieli do pokonania dystanse od 100 do 1000 m, w zależności od wieku.

W ramach Run Toruń przewidziana jest klasyfikacja i dekoracja dla najszybszych mieszkańców Torunia oraz województwa kujawsko-pomorskiego, podzielone co 10 lat, a także dla pracowników i studentów UMK. W edycji 2024 wprowadzona zostanie również klasyfikacja drużynowa – Gwiazdozbiorów na obu dystansach – 5 i 10 km. Drużyny mogą składać się z 4-6 członków, w tym co najmniej jednej przedstawicielki płci żeńskiej, symbolizującej planetę Wenus. Najlepsze drużyny otrzymają puchar i tytuł Biegowego Układu Słonecznego.

Całe wydarzenie jest współfinansowane ze środków Gminy Miasta Toruń.