Bezpieczeństwo na drogach w Toruniu podczas okresu świątecznego 2023

Minął weekend pełen świątecznej atmosfery. Jak zawsze, ten czas oznaczał dla toruńskich funkcjonariuszy policyjnych okres intensywnej pracy. Od piątku do wtorku na szosach regionu toruńskiego miało miejsce jedno niebezpieczne zdarzenie drogowe. Policjanci interweniowali również w 55 przypadkach kolizji oraz zatrzymali aż osiem osób, które zdecydowały się prowadzić pojazd będąc pod wpływem alkoholu.

Podczas trwania Świąt Bożego Narodzenia oraz w dni poprzedzające ten uroczysty czas, policja przeznaczyła więcej sił i środków na zabezpieczenie bezpieczeństwa na drogach. W okresie od 22 do 26 grudnia 2023 roku, policjanci byli szczególnie czujni i aktywni, aby każdy mógł spędzić ten wyjątkowy czas w gronie rodziny i przyjaciół bez obaw o swoje bezpieczeństwo.

W ramach wzmożonej kontroli drogowej, funkcjonariusze skrupulatnie monitorowali zachowanie kierowców, reagując na wszelkiego rodzaju naruszenia przepisów ruchu drogowego. Szczególnie zwracali uwagę na takie wykroczenia jak niezachowanie pierwszeństwa przejazdu, przekroczenie dozwolonej prędkości, czy niewłaściwe zachowanie podczas wyprzedzania. Policja weryfikowała również stan trzeźwości kierujących, sprawdzała kondycję techniczną pojazdów oraz prawidłowość przewożenia pasażerów.

Podczas świątecznego weekendu, na drogach powiatu toruńskiego doszło do jednego wypadku. Miało ono miejsce w sobotę, 23 grudnia 2023 roku, po godzinie 12:00 na trasie krajowej numer 10. W wyniku wstępnych ustaleń policji wynika, że 37-letni kierowca chevroleta, wykonując skręt w lewo, nie ustąpił pierwszeństwa nadjeżdżającemu z naprzeciwka volvo prowadzonemu przez 34-latka. W samochodzie podróżowało czterech pasażerów, którzy musieli zostać przetransportowani do szpitala. Uczestnicy wypadku byli trzeźwi. Policja interweniowała także przy likwidacji skutków 55 kolizji.

W ramach działań kontrolnych przeprowadzonych przez toruńską drogówkę zatrzymano ośmiu kierowców, którzy, pomimo wcześniejszych ostrzeżeń, zdecydowali się prowadzić pojazd po spożyciu alkoholu. Siedmiu z nich miało we krwi ponad pół promila alkoholu, co stanowi przestępstwo i grozi karą do trzech lat pozbawienia wolności. Jeden kierujący miał mniej niż pół promila alkoholu we krwi, co jest wykroczeniem i może skutkować karą aresztu lub grzywny nie mniejszej niż 2500 złotych.