Budowa wyniesionego skrzyżowania w Toruniu – cel i efekty

Budowa skrzyżowania ulic Jabłońskiego i Letniej w Toruniu, które jest wyniesione, rozpoczęła się z dniem 1 sierpnia. Głównym celem podjęcia takich prac była poprawa bezpieczeństwa na tym odcinku. Według przedstawicieli Miejskiego Zarządu Dróg w Toruniu, tego typu rozwiązanie jest bardzo skuteczne.

Wyniesione skrzyżowanie charakteryzuje się tym, że tarcza skrzyżowania jest podniesiona do poziomu chodników znajdujących się przy drodze. Taki układ wymusza na kierującym pojazdami obniżenie prędkości. Powodem jest konieczność wjazdu na wyniesioną powierzchnię skrzyżowania przez specjalnie zaprojektowane rampy, które działają podobnie jak zwalniające progi – wyjaśnia Agnieszka Kobus-Pęńsko, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg w Toruniu.

Dodatkowo pracownicy toruńskiego zarządu dróg zaznaczają, że realizacja inwestycji na skrzyżowaniu ulic Jabłońskiego i Letniej została przeprowadzona w ramach Programu Poprawy Bezpieczeństwa Pieszych i Rowerzystów. Program ten jest realizowany przez miasto od 2017 roku.

Zaangażowanie wykonawcy polegało na opracowaniu projektu, zdobyciu wszystkich wymaganych pozwoleń oraz przeprowadzeniu samej budowy skrzyżowania – dodaje Rzecznik Prasowy Miejskiego Zarządu Dróg w Toruniu.

Całkowity koszt tej inwestycji wyniósł blisko 262 tysiące złotych. Szczegółowych informacji o pracach na skrzyżowaniu ulic Letniej i Jabłońskiego można szukać również w innych źródłach.

W kontekście ostatnich działań związanych z Programem Poprawy Bezpieczeństwa Pieszych i Rowerzystów warto wspomnieć, że między innymi zbudowano rondo na skrzyżowaniu Niesiołowskiego i Buszczyńskich. Natomiast rondo powstało również na skrzyżowaniu ulic: Grudziądzkiej i Polskiego Czerwonego Krzyża. 10 sierpnia rozpoczęła się kolejna inwestycja z tego programu, dotycząca budowy ronda na skrzyżowaniu Niesołowskiego i Bukowej.