Dynamiczne wahania pogodowe w Toruniu: od słonecznych dni do gwałtownych burz

Chociaż obecnie mamy okazję cieszyć się klimatem pełnym słońca, choć z pewnym podmuchem wiatru, to prognozy na najbliższy czas prezentują zupełnie inne oblicze pogody. Meteorolodzy przewidują nadejście burz i opadów deszczu.

W czwartek niebo nad Toruniem ma występować w szacie bezchmurnej błękitności lub co najwyżej z drobnymi akcentami chmur. To sugeruje, że słońce pięknie zaświeci nad miastem, niezakłócone przez chmury mogące przynieść deszcz. Na ten moment, parasole mogą spokojnie pozostać w domach.

– Spodziewamy się napływu ciepłego powietrza, które po chłodniejszych porankach, będzie stopniowo zyskiwało na temperaturze aż do osiągnięcia 21 stopni Celsjusza po południu. W efekcie odczucie termiczne będzie komfortowe – informuje Rafał Maszewski, twórca serwisu pogodawtoruniu oraz ekspert w dziedzinie meteorologii. Dodaje również, że noc z czwartku na piątek (16/17 maja) zapowiada się na „dziewiątkę” z plusem na skali temperatur.

Możliwe jednak, że faktyczna temperatura odczuwalna będzie nieco niższa. To efekt wiatru wiejącego z południowo-wschodniego kierunku. Ciśnienie atmosferyczne stopniowo maleje, a warunki biometeorologiczne nie wpływają na nasze samopoczucie.

Piątek ma być dniem następującym podobnym scenariuszem jak czwartek – słonecznym i ciepłym, ale również wietrznym. W weekend jednak prognozy są już mniej optymistyczne. Możemy spodziewać się gwałtownych opadów deszczu oraz burz. Zjawiska te mają być efektem działania niżu Ildiko i mogą utrzymywać się nawet do początku przyszłego tygodnia.