Dzieci i młodzież z Ukrainy na wakacjach w Polsce: między zwiedzaniem a odpoczynkiem

Miejsce, gdzie można zapomnieć o problemach i cieszyć się chwilą. Tak właśnie wyglądają wakacje dla dzieci i młodzieży z Ukrainy, które spędzają je w naszej okolicy. Staramy się dać im przestrzeń do oddechu od brutalnej rzeczywistości wojny. W telewizji TVP3 w Bydgoszczy gościliśmy małych turystów ze Lwowa, natomiast w Muzeum Etnograficznym w Toruniu – młodzież z obwodu chmielnickiego.

Studio telewizyjne pełne tajemnic, biuro reżyserki, tajemnicze archiwum i wiele innych zakamarków, do których dostęp jest ograniczony. Dzieci z Lwowa miały szansę zobaczyć jak działa telewizja „od kuchni”.
– Duża część dzieci jest po raz pierwszy w Polsce i podoba im się tutaj bardzo. Gdy tylko przekraczasz granicę, natychmiast odczuwasz spokój; masz pewność, że tu nie przyleci żadna rakieta – podkreśla Zofia, matka jednego z dzieci z Ukrainy.

Dzieci pozostaną w Polsce przez tydzień. Gościnnie przyjęły je rodziny z Torunia. Oprócz wizyty w telewizji, zaplanowano również zwiedzanie starówki toruńskiej, piernikowego miasteczka, planetarium oraz parku dinozaurów w Solcu Kujawskim. Młodzież z Obwodu Chmielnickiego kończy swoją wizytę w regionie, próbując tutaj odreagować traumę wojenną.

– W Ukraińskiej społeczności odczuwamy ogromne wsparcie i życzliwość ze strony całej Polski w tej trudnej sytuacji – podkreślił ks. Grzegorz Draus, proboszcz parafii Jana Pawła II we Lwowie.

Podczas pobytu młodzi turyści odwiedzili toruńskie muzeum piernika, aquapark oraz muzeum etnograficzne.
– Bardzo nam się podoba na obozie, spędzamy tu przyjemnie czas. Będziemy za tym tęsknić – dodała Maria, mieszkanka obwodu Chmielnickiego.