I Kongres Afrykanistyczny w Toruniu: spotkanie dyplomatów, biznesmenów i naukowców

W Toruniu odbędzie się wyjątkowe wydarzenie – I Kongres Afrykanistyczny. W dniach od 21 do 23 lutego 2024 roku, miasto gościć będzie dyplomatów z różnych krajów Afryki, a także przedstawicieli świata biznesu, nauki i kultury. Organizatorami tego unikalnego wydarzenia są Katedra Systemów Politycznych Wydziału Politologii i Nauk o Bezpieczeństwie UMK oraz Ośrodek Studiów Wschodnich i Afrykańskich.

Podczas kongresu głównym punktem obrad będą tematy związane z polityką, gospodarką i społecznością kontynentu afrykańskiego. Konferencja ma na celu przeanalizować szeroki zakres problemów, od Tunezji po RPA, nie pomijając diaspory afrykańskiej. Interdyscyplinarny charakter wydarzenia będzie stanowić okazję do zapoznania się z pracami specjalistów z różnych dziedzin nauki: etnologii i antropologii, historii, językoznawstwa, ekonomii i finansów, geografii społeczno-ekonomicznej, nauk politycznych i stosunków międzynarodowych. Jak podkreślają organizatorzy, takie zróżnicowane podejście umożliwi kompleksowe spojrzenie na procesy zachodzące na kontynencie afrykańskim.

Na wydarzeniu obecni będą wybitni goście. Honorowym uczestnikiem kongresu będzie JE prof. Anastase Shyaka, Ambasador Republiki Rwandy w Polsce. Ponadto, swoją obecnością zaszczycą nas JE Saad Saleah Alsaleh, Ambasador Królestwa Arabii Saudyjskiej w Polsce, JE Mahmoud Khalifa, Ambasador Palestyny w Polsce, JE Hatem Tageldin, Ambasador Arabskiej Republiki Egiptu w Polsce, JE Danny M. Ssozi, Ambasador Republiki Ugandy w Niemczech oraz JE Patience Obinna-Okiyi z Ambasady Nigerii w Polsce. Polskę reprezentować będzie wicedyrektor Departamentu Afryki i Bliskiego Wschodu MSZ dr Aleksander Olech.

Kongres jest innowacyjnym i prestiżowym wydarzeniem konferencyjnym, które stwarza możliwość spotkania międzynarodowych ekspertów zajmujących się problematyką Afryki. Korzenie toruńskie kongresu podkreślają otwartość tego miasta na relacje międzynarodowe i promowanie pokojowej współpracy pomiędzy państwami różnych cywilizacji. Gmina Miasta Toruń wsparła finansowo organizację kongresu poprzez Centrum Wsparcia Biznesu, przekazując na ten cel 10 000 zł.