Książkomaty na UMK – nowa era bibliotek w Toruniu

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu dołącza do coraz szerszego grona placówek krajowych, które umożliwiają czytelnikom wygodne korzystanie ze swoich zbiorów za pośrednictwem książkomatów. Na kampusie na Bielanach zamontowano dwa takie urządzenia.

Pierwszy z książkomatów znajduje się przy stacji miejskiego roweru, nieopodal Głównej Biblioteki na kampusie UMK, natomiast drugi został ulokowany bezpośrednio przy wejściu do budynku. Chociaż na chwilę obecną oba automaty są nieaktywne, prace informatyczne, które mają je przygotować do działania, są w toku. Przedstawiciele Uniwersytetu Mikołaja Kopernika zapowiedzieli, że niebawem będziemy mogli z nich korzystać.

Dr Ewa Walusiak-Bednarek, członkini zespołu prasowego UMK, objaśnia, że książkomaty będą działały na podobnej zasadzie co znane wszystkim paczkomaty. Powinny być dostępne dla wszystkich użytkowników Biblioteki Uniwersyteckiej, a jedynym ograniczeniem może być możliwość skorzystania z nich przez posiadaczy bardzo starych kart bibliotecznych. Walusiak-Bednarek zapewnia, że usługa będzie całkowicie darmowa.

Czytelnicy będą mieli możliwość zamówienia interesujących ich pozycji książkowych przez system biblioteki i po otrzymaniu powiadomienia o gotowości książki do odbioru, będą mogli ją odebrać z książkomatu. Szczegóły dotyczące obsługi automatów mają zostać przekazane niebawem przez uczelnię.

Instalacja książkomatów na UMK stanowi część większego trendu w kraju. Podobne urządzenia zostały już wcześniej wprowadzone w bibliotekach w takich miastach jak Gdańsk, Kraków czy Poznań.