Nowe miasta Polski: Kikół, Bobrowniki i Gąsawa na mapie od początku 2021 roku

Początek roku 2021 przyniósł znaczące zmiany na administracyjnej mapie Polski. Z dniem 1 stycznia, liczba miast w naszym kraju zwiększyła się o imponującą ilość 34 nowych jednostek miejskich. Wśród nich, trzy są położone na terytorium województwa kujawsko-pomorskiego.

Poprzedni rok zaowocował wpisaniem do rejestru miast 15 nowych jednostek. W tym roku liczba ta jest ponad dwukrotnie większa, wynosząc aż 34, co jak informuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, jest nowym rekordem. Najwięcej nowych miast – aż 11 – pojawiło się na Mazowszu. Województwo kujawsko-pomorskie znajduje się niemal na końcu tej listy z trzema nowymi miastami. Kikół, oddalony o jedynie 40 km od Torunia, jest jednym z nich.

Kikół to malownicza miejscowość usytuowana tuż obok Lipna, do której można dotrzeć trasą krajową numer 10. Od upadku powstania styczniowego w 1870 roku nie posiadał on praw miejskich, które zostały mu odebrane przez cara. Dzisiaj, Kikół zamieszkuje około dwóch tysięcy mieszkańców.

Drugi nowy ośrodek miejski w regionie kujawsko-pomorskim to Bobrowniki. Tak jak Kikół, leży on na terenie powiatu lipnowskiego i także kiedyś utracił status miasta. Dojazd do Bobrownik z Torunia zajmuje nieco ponad godzinę. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego, populacja tego miasta wynosi przeszło 3 tysiące osób.

Gąsawa jest trzecim z nowych miast w województwie kujawsko-pomorskim. Ta miejscowość, znana przede wszystkim z kolejki wąskotorowej i drużyny hokejowej występującej w Superlidze, znajduje się w powiecie żnińskim. Prawa miejskie straciła w 1934 roku.