Obchody flisackich tradycji Torunia w 2024 roku: rajdy rowerowe Flisackim Szlakiem

Rok 2024 w Toruniu będzie pełen pamięci o bogatej historii flisactwa. Stowarzyszenie GoSport zaplanowało na ten czas dwa wydarzenia – rajdy rowerowe, które mają na celu odkrycie uroków Flisackiego Szlaku. Zaproszenie do udziału skierowane jest do wszystkich, którzy cenią sobie aktywność fizyczną, pasjonują się krajoznawstwem i są zainteresowani historią regionu. Warto podkreślić, że uczestnictwo w tych wydarzeniach jest całkowicie bezpłatne.

Flisacy na trwale zapisali się w historii Torunia, a miasto ma nierozerwalne związki z Wisłą. Jego port śródrzeczny, funkcjonujący przez kilka stuleci, był jednym z najważniejszych w Polsce. Zgodnie z jedną z lokalnych legend, to flisak uratował miasto od plagi żab.

Rajdy będą okazją do zgłębienia flisackiej tradycji Torunia, dzięki prowadzącemu wyprawy, znakomitemu przewodnikowi Pawłowi Bukowskiemu. Tradycje te są równie ważne jak starówka toruńska, obie wpisane na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO. Na trasie rajdu znalazły się miejsca takie jak: kaplica szyperska (św. Barbary) w katedrze śś. Janów, pomnik flisaka na Rynku Staromiejskim, Muzeum Okręgowe z Grubą Maryną – beczką mogącą pomieścić 1200 litrów wina, park etnograficzny w Toruniu-Kaszczorku oraz południowo-zachodnie przedmieście nad Wisłą zwane Rybakami.

Całe wydarzenie potrwa około 2,5 godziny, a jego start zaplanowany jest na godzinę 10:00. Całkowita długość trasy to około 10 kilometrów, a na koniec uczestnicy wezmą udział w krótkim quizie historycznym z atrakcyjnymi nagrodami.

Wydarzenie ma miejsce dzięki wsparciu finansowemu Gminy Miasta Toruń i organizacji Stowarzyszenia GoSport. Więcej informacji na temat wydarzenia można znaleźć na stronie na Facebooku.

Przewidywane trasy rajdów rowerowych Flisackim Szlakiem przewidują m.in. następujące punkty: Pomnik Flisaka, Rynek Staromiejski, Bulwar Filadelfijski, punkt widokowy przy moście gen. Elżbiety Zawackiej, miejsce, w którym Drwęca wpada do Wisły w Kaszczorku, Winnica, most im. gen. Elżbiety Zawackiej, punkt widokowy na ulicy Majdany, most drogowy im. marszałka Józefa Piłsudskiego oraz port Zimowy w Rybakach.