Odkrywaj historię na Pchlim Targu w Toruniu: Miejsce, gdzie starocie skrywają sekrety

Na pchlim targu, który regularnie odbywa się w Toruniu przy ulicy Grudziądzkiej, licznie zgromadzeni zwiedzający mieli okazję doświadczyć ostatniej majowej niedzieli. W tym dniu, jak zwykle niehandlowa, parking Centrum Handlowego „Kometa” zamienił się w miejsce pełne niespodzianek i ciekawych znalezisk.

Swoje stoiska rozstawiły setki osób, co przyciągnęło tłumy gości. Wydarzenie to odbyło się 26 maja, od godziny 6 do 14. Nie tylko stoiska przyciągały uwagę, ale również rozmaite pojazdy zaparkowane na drugiej części parkingu. Pchli targ zlokalizowany przy Grudziądzkiej jest jednym z najbardziej lubianych plenerowych wydarzeń w Toruniu.

Różnorodność oferty na stoiskach była ogromna. Jednym z gości był Robert Duliński – pasjonat historii, który za jedyne 15 złotych kupił metalową skrzynkę bez klucza. Po otwarciu okazało się, że skrywa ona prawdziwy skarb – zdjęcie Adolfa Hitlera i Benito Mussoliniego. Fotografia, pomimo upływu lat jest w dobrym stanie, choć widać ślady po usunięciu jej z albumu.

Robert Duliński jest regularnym gościem pchlego targu. Rok wcześniej udało mu się nabyć za 5 złotych książkę „Katyń”, w której zaklejona była koperta. W środku znalazł list napisany w języku niemieckim z 12 października 1939 roku. Dokument informował żonę Ignacego Sikorskiego, kierownika referatu Poczty Polskiej w Gdańsku, o wyroku śmierci na jej męża – jednego z obrońców poczty podczas ataku Niemców 1 września 1939 roku. Wyrok wykonano 29 września tego samego roku.

Duliński przekazał tę poruszającą pamiątkę do Muzeum Historyczno-Wojskowego. Piotr Olecki, kierownik muzeum, wraz z wolontariuszami, opracował biografię Ignacego Sikorskiego. Fotografie, które Robert Duliński odnalazł na pchlim targu, również trafiły do muzeum.

Historia stanowi tylko drobny fragment tego, co można odkryć na toruńskim pchlim targu. Kolejna okazja do poszukiwań nadarzy się już 2 czerwca. Targ będzie otwarty tradycyjnie od 6 do 14.