Polscy lekkoatleci triumfują na 14. Halowych Mistrzostwach Europy Masters w Toruniu

Rozgrywane przez siedem dni w Toruń Arena, 14. Halowe Mistrzostwa Europy w Lekkiej Atletyce Masters zakończyły się w sobotę, 23 marca 2024 r., przynosząc triumf polskiej drużynie, która zdobyła najwięcej medali. Ostatnie chwile rywalizacji były pełne emocji ze względu na sztafety, które zawsze dostarczają wiele pasjonujących pojedynków. Pierwszym medalem zdobytym dla Polski tego dnia był złoty medal Edwarda Korolki (M80), rodowitego torunianina, który wygrał w skoku o tyczce.

Inny torunianin, Henryk Wierzchowski (M90), stał się jednym z najbardziej dekorowanych zawodników mistrzostw, zdobywając łącznie osiem medali (dwa złote i sześć srebrnych) w ciągu sześciu dni rywalizacji. Kolejne medale dla Torunia zdobyli Dorota Gutkowska (K40), Czesław Nowacki (M80) i Tomasz Osóbka (M85), którzy zajęli miejsca na podium w sztafecie 4x200m. Łącznie zawodnicy z Torunia zdobyli 15 medali (cztery złote, osiem srebrnych i trzy brązowe).

W klasyfikacji medalowej mistrzostw Polska rywalizowała z Niemcami na przestrzeni całego turnieju. Dopiero na sam koniec ostatniego dnia, Polacy zdobyli przewagę. Łącznie zdobyli 250 medali (102 złote, 78 srebrnych i 70 brązowych), podczas gdy drużyna niemiecka zdobyła 261 medali (94 złote, 90 srebrnych i 77 brązowych). Trzecie miejsce zajęli Hiszpanie z dorobkiem 128 medali (56 złotych, 33 srebrne i 39 brązowych).

Mistrzostwa zgromadziły ponad 3200 sportowców z 38 krajów Europy oraz 18 krajów spoza kontynentu, reprezentujących różne dyscypliny lekkoatletyczne. Polskę reprezentowało prawie 1000 osób, w tym wielu olimpijczyków, takich jak Ludwika Chewińska, Urszula Kielan, Robert Korzeniowski, Genowefa Patla, Tomasz Lipiec czy Anna Rostkowska. Wielu z nich zdobyło medale podczas tych zawodów.

Podczas mistrzostw padło wiele rekordów. Najstarszy z polskich zawodników, Henryk Wierzchowski (91 lat), zdobył osiem medali i pobił dwa halowe rekordy Polski w swojej kategorii wiekowej. Wacław Krankowski, prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters i główny organizator imprezy, zdobył trzy medale. Łącznie podczas mistrzostw padło 10 halowych rekordów świata, 10 halowych rekordów Europy i 31 halowych rekordów Polski.

Mistrzostwa Europy zakończyły się maratonem, który odbył się 23 marca 2024 r. Do biegu zgłosiło się prawie 600 osób, a zwycięstwa indywidualne przypadły Polakom, którzy zdobyli łącznie 8 złotych, 9 srebrnych i 6 brązowych medali. Polscy maratończycy dominowali także w konkurencjach drużynowych, zwyciężając w 15 kategoriach wiekowych.

Organizacja 14. Halowych Mistrzostw Europy w Lekkiej Atletyce Masters możliwa była dzięki pomocy 170 wolontariuszy. W ceremonii otwarcia udział wzięło 80 uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 35 im. Polskich Olimpijczyków.