Przebudowa Szosy Okrężnej w Toruniu: Czego możemy się spodziewać?

Już najbliższy poniedziałek, 2 października, zwiastuje początek remontu jednej z głównych arterii komunikacyjnych Torunia – Szosy Okrężnej. Prace budowlane obejmą odcinek drogi od ulicy Łukasiewicza aż do wejścia na lotnisko.

Podczas przebudowy, 780-metrowa część Szosy Okrężnej przejdzie całkowite przemiany. Oprócz radykalnej zmiany układu jezdni, który będzie składał się teraz z dwóch oddzielnych jezdni po dwa pasy ruchu, planowane są również różnego rodzaju dodatki dla pieszych i rowerzystów. Z jednej strony ulicy pojawi się ścieżka rowerowa oraz chodnik, z drugiej zaś zostanie utworzony ciąg pieszo-rowerowy.

Nadzorujący ten projekt podzielili pracę na pięć etapów. Pierwszy z nich ma swoje rozpoczęcie zaplanowane na wspomniany wcześniej poniedziałek. W ramach tego etapu powstanie nowa jezdnia (zachodnia) oraz ciąg pieszo-rowerowy na odcinku Szosy Okrężnej od Łukasiewicza do Gagarina. Ponadto, na skrzyżowaniu Szosy Okrężnej z ul. Gagarina powstanie rondo turbinowe. W związku z tymi zmianami, ruch na Szosie Okrężnej od Łukasiewicza do Szosy Okrężnej będzie możliwy tylko w jednym kierunku – ku Bydgoszczy – tłumaczy Tomasz Królak, kierownik budowy. Aby ominąć remontowany odcinek, kierowcy jadący od strony Bydgoszczy będą musieli skorzystać z objazdu poprzez ulice Broniewskiego, Reja i Gagarina.

Kierownik budowy dodaje też, że pierwszy etap prac potrwa około trzech miesięcy. Oprócz zmian w układzie drogi, przewidziane są także prace nad nowym oświetleniem oraz usunięciem kolizji elektroenergetycznych. Nie zabraknie również przebudowy sieci teletechnicznych i sanitarnych. Wykonawca projektu planuje także prace nad siecią wodociągową i kanalizacją deszczową.

Całkowity koszt inwestycji wynosi prawie 18,5 miliona złotych. Prace mają zakończyć się w sierpniu 2025 roku.