Przespaceruj z oddziałem Miejskim PTTK 12 kilometrów!

Już 4 lutego, w sobotę odbędzie się piesza wycieczka organizowana przez oddział miejski PTTK. Na spacer z Osieki do Silna, który wynosi około 12 kilometrów już dziś zapraszają organizatorzy.

To kolejny pomysł oddziału miejskiego Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu ze słynnej grupy „Rodzinne Podróże z PTTK”. Zbiórka zwiedzających o godz. 10.00 na przystanku MZK linia 122 na ul. Wyszyńskiego koło Skarpy, skąd o 10.07 odbędzie się wycieczka do Osieka nad Wisłą. Wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej PTTK Hanna Czech.

Ciekawostki krajoznawcze na trasie:

  • kościół parafialny p.w. Najświętszego Serca Jezusa, wybudowany w latach 1927–1930, w miejscu wcześniejszego, wzniesionego z drewna na początku XVIII w., który spłonął w 1925 r.
  • stoi dzwonnica z tego samego okresu co kościół.
  • na cmentarzu przykościelnym znajduje się żeliwny krzyż z inskrypcją poświęcony dobrodziejom kościoła osieckiego – rodzinie Kowalewskich.
  • zabytkowe chaty z połowy XIX w. o konstrukcji zrębowej lub sumikowo–łątkowej:
  • miejscowa Izba Regionalna ze zbiorami kultury i sztuki ludowej związanej z Osiekiem i najbliższą okolicą ,posiadająca m.in. rzeźby nieżyjącego Józefa Kamińskiego, wyroby wikliniarskie oraz obrusy i serwety.