Synoptycy zapowiadają nadchodzące zmiany – od ciepłej jesieni do pierwszych oznak zimy

Za nami jest okres długotrwałych letnich temperatur, które ostatnio ustąpiły miejsca chłodniejszym dniom charakterystycznym dla jesieni. Teraz musimy przygotować się na nadejście zimnych warunków atmosferycznych, w tym przymrozków i opadów w postaci krupy śnieżnej, jak przewidują specjaliści od prognoz pogody.

Środa była ciepła i słoneczna, ale teraz czeka nas spadek temperatury. W ciągu dnia nie przekroczy ona 15 stopni Celsjusza, co będzie odczuwalne jako łagodne ochłodzenie. Nad Toruniem pojawią się chmury, a do godzin południowych możliwe są też sporadyczne, lekkie opady deszczu.

Wiatr zachodni będzie wiał z umiarkowaną siłą, a ciśnienie atmosferyczne będzie rosło zarówno na początku, jak i pod koniec dnia – prognozuje Rafał Maszewski, meteorolog prowadzący serwis internetowy Pogoda w Toruniu. Niestabilne warunki biometeorologiczne mogą wpłynąć negatywnie na nasze samopoczucie.

Noc z czwartku na piątek (12/13 października) przyniesie nam dość pogodną aurę z lokalnymi, słabymi zamgleniami. Po zmroku temperatura spadnie do około 5 stopni Celsjusza.

Co czeka nas w kolejnych dniach? W piątek będzie nieco cieplej (17-18 st. C), a w sobotę termometry pokażą ponad 20 stopni. Jednak w niedzielę przyjdzie kolejne ochłodzenie – termometry w Toruniu zatrzymają się na poziomie 10 stopni Celsjusza.

Widzimy już pierwsze oznaki nadchodzącej zimy. W nocy z poniedziałku na wtorek (16/17 października) możemy spodziewać się przymrozków, a na czwartek zapowiadana jest krupa śnieżna, czyli opady w formie kulistych i nieprzezroczystych lodowych ziarenek, jak wyjaśniają meteorolodzy.