Toruń – miasto, które przyciąga miliony turystów

Przez cały rok, miasto Toruń przyciąga mnóstwo turystów, co roku notując wzrost w liczbie odwiedzających. Choć szczyt sezonu turystycznego przypada na sierpień, to miasto cieszy się zainteresowaniem przez wszystkie miesiące. W sumie, co roku Toruń odwiedza ponad 2 miliony osób.

Szymon Wiśniewski, dyrektor Toruńskiej Informacji Turystycznej, zauważa, że wartością miasta, która przyciąga wielokrotnie powracających turystów jest unikalna atmosfera miejsca oraz zadbana starówka pełna odrestaurowanych zabytków i urokliwych kamienic.

Według dyrektora Wiśniewskiego, turystyka jest kluczowym elementem gospodarki Torunia. Jest ona drugim po Uniwersytecie Mikołaja Kopernika największym źródłem miejsca pracy. Tysiące osób są bezpośrednio zaangażowane w obsługę ruchu turystycznego.

Dane Głównego Urzędu Statystycznego z 2022 roku wskazują, że w ciągu roku do Torunia przyjechało na nocleg ponad 340 tysięcy osób. Jest to wynik zbliżony do rekordowego roku 2018. Szacunki własne Toruńskiej Informacji Turystycznej mówią nawet o pół milionie takich osób. Rozwój turystyki wspomaga coraz szybciej rozwijająca się sieć hotelowa – teraz oferuje ona blisko 6 tysięcy miejsc noclegowych w 2,3 tysiąca pokoi, w tym wiele apartamentów w centralnej części miasta.

Choć szczyt sezonu turystycznego przypada na miesiące letnie, a szczególnie sierpień, to jednak sezon ten wydłuża się z każdym rokiem. Większość odwiedzających przyjeżdża do Torunia dla zwiedzania – kojarzą go głównie z Mikołajem Kopernikiem i piernikami. Ale to nie te dwie ikony miasta są głównym celem ich wizyt – najbardziej cenią oni bowiem wyjątkową atmosferę toruńskiej starówki.