Toruński plebiscyt na Drzewo Roku: zgłoszenia trwają

Oto niecodzienna okazja dla mieszkańców Torunia i okolic. Pojawiła się bowiem możliwość wzięcia udziału w nietypowym głosowaniu, które ma wyłonić Toruńskie Drzewo Roku. Znaczące jest to, że drzewa, które chcemy zgłosić do konkursu, niekoniecznie muszą spełniać kryteria pomnikowych.

Za organizację tej inicjatywy odpowiada koalicja „Wpływamy na Toruń”. Przyjmowanie zgłoszeń poprzez dedykowany formularz na stronie internetowej Toruńskie Drzewo Roku potrwa aż do 31 października. Po tym terminie kapituła złożona z ekspertów z różnych dziedzin dokona selekcji 10 najbardziej unikalnych drzew. Te przejdą do finału.

Od 10 listopada do końca miesiąca na stronie organizatorów będzie można obejrzeć fotografie finałowych drzew. Użytkownicy będą wtedy mogli oddać swoje głosy na ulubione egzemplarze. Oficjalne ogłoszenie wyników nastąpi w grudniu.

Szczegółowe zasady są proste. Zgłosić drzewo może każda osoba, bez ograniczeń wiekowych. W przypadku dzieci zgłoszenia dokonuje opiekun, podając imię i wiek dziecka. Zgłaszać można wyłącznie drzewa, które rosną w granicach administracyjnych miasta Toruń. Nie należy jednak zgłaszać pomników przyrody – to konkurs, który ma dać szansę innym drzewom. Może się zdarzyć, że dzięki tej inicjatywie jakieś drzewo zostanie objęte ochroną i wpisane do rejestru drzew chronionych.