Upały nadal dają się we znaki mieszkańcom Torunia

W Toruniu oraz jego okolicach bezustannie utrzymuje się ostrzeżenie drugiego stopnia z powodu ekstremalnych upałów. Temperatura w mieście ma szansę na osiągnięcie dzisiaj 33 stopni Celsjusza.

Nie sprzyja nam kapryśna aura, która rozgrzewa powietrze do wysokich temperatur. Na dzisiejszy dzień synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przewidzieli drugi stopień (pomarańczowy alert) ostrzeżenia termicznego. Prognozy mówią o możliwości wzrostu temperatury w Toruniu do wartości 33 stopni Celsjusza. Nie zabraknie również słońca, jednak pod wieczór istnieje możliwość wystąpienia przelotnych opadów deszczu.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaleca ograniczenie wyjść z domu podczas tak nieprzyjaznej pogody. Przestroga ta dotyczy przede wszystkim osób starszych, chorych i dzieci. Na okres upałów zaleca się spożywanie dużej ilości płynów (co najmniej 2 litrów dziennie) oraz stosowanie kremów z filtrem UV.

Zgodnie z informacjami serwisu Pogoda w Toruniu, wiatr ma zmienić swoją dotychczasową trajektorię na zachodnią, a później na północną, a jego prędkość będzie umiarkowana. Ciśnienie atmosferyczne powinno lekko wzrosnąć, jednak warunki biometeorologiczne mogą być niekorzystne ze względu na dużą ilość tzw. stresu gorąca.

Stres gorąca może objawiać się za pomocą takich symptomów jak ból i zawroty głowy, omdlenia, skurcze mięśniowe spowodowane ciepłem czy udar cieplny. Najbardziej negatywny wpływ ma on na zdolność do nauki, logicznego myślenia oraz na pamięć.

A co nam przyniesie pogoda w najbliższych dniach? Jutro upały nieco ustąpią. Niemniej jednak, temperatura nadal będzie wysoka. W czwartek termometry mają pokazać wartość 28 stopni Celsjusza. Dodatkowo, można spodziewać się deszczu oraz lokalnych burz.