W Toruniu trwa budowa basenu rehabilitacyjnego – nowego miejsca dla dzieci z niepełnosprawnościami

Na terenie Zespołu Szkół nr 19, zlokalizowanego przy ulicy Dziewulskiego 41c w Toruniu, jest obecnie prowadzona budowa nowoczesnego basenu rehabilitacyjnego. Właśnie tam edukację zdobywają uczniowie z różnymi niepełnosprawnościami. Basen ten dołączy do grupy toruńskich obiektów stworzonych z myślą o wsparciu i rehabilitacji osób niepełnosprawnych, wzorując się na siostrzanym projekcie – basenie Zespołu Szkół nr 26 na ulicy Fałata, który został oddany do użytku w 2020 roku.

Obie inwestycje powstały dzięki staraniom miejscowej firmy BUD-EKO – Renata i Sławomir Szymańscy. Za projekt architektoniczny tych obiektów odpowiadało Biuro Inżynierskie BUDEN z Gdańska.

Kompleks basenów przy ZS nr 19 będzie obejmował powierzchnię użytkową 929 m2, składając się z jednej kondygnacji nadziemnej i jednej podziemnej, połączonych łącznikiem. W budynku będą znajdować się dwie szatnie – męska i żeńska, a także toalety dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Basen pływacki o powierzchni 75 m2 i głębokości 1,8 m będzie wyposażony w specjalnie zaprojektowane, ruchome dno, które ma ułatwić osobom z niepełnosprawnościami dostęp do wody. Natomiast drugi basen, o powierzchni 50 m2, będzie służył do celów rekreacyjnych i zostanie wyposażony w różne atrakcje wodne takie jak: parasol, masaż wodny oraz masaż powietrzny do stóp.

Michał Zaleski, prezydent Torunia, zapewnia, że pomysł na stworzenie tego kompleksu basenów rehabilitacyjno-rekreacyjnych dla Zespołu Szkół nr 19 rozwijał się przez wiele lat. Nawiązując do bliźniaczego obiektu przy szkole nr 26, podkreślił jego znaczenie dla osób potrzebujących specjalnej opieki podczas ćwiczeń w wodzie. Przyznał również, że proces wyboru wykonawcy trwał półtora roku z powodu niestabilności cen w budownictwie.

Rada Miasta Torunia podjęła decyzję o zwiększeniu funduszy na ten projekt do 14,5 mln zł, co pozwoliło na realizację inwestycji mimo wzrostu cen i inflacji. Drugi przetarg wygrała oferta firmy BUD-EKO na kwotę 14,35 mln zł.

Według założeń, budowa basenów powinna zakończyć się latem przyszłego roku, co pozwoli uczniom Zespołu Szkół Nr 19 na korzystanie z pływalni od 1 września 2024 r. Do tej pory rehabilitację wodną realizowano na basenach przy ul. Hallera lub w SP nr 18, jednak nie były one dostępne dla wszystkich uczniów ze względu na swoją głębokość. Nowa inwestycja umożliwi lepszą dostępność rehabilitacji na miejscu.