104 rocznica powrotu Torunia do Polski – uroczystości przypominające historyczne wydarzenie

18 stycznia 1920 roku to bardzo ważna data dla Torunia. Tego dnia, żołnierze polscy wkroczyli do miasta od strony Inowrocławia i Lubicza, przejmując je z rąk niemieckich i formalnie przyłączając do Rzeczpospolitej Polskiej. Ich przybycie było wyczekiwane z niecierpliwością, a ich pojawienie się w mieście spotkało się z gorącym, pełnym podziwu przyjęciem. Tradycyjnie, na pamiątkę tych wydarzeń, co roku organizowane są uroczystości rocznicowe.

Obchody tego roku rozpoczęły się od rannego złożenia kwiatów pod obeliskiem burmistrza Ottona Steinborna i pomnikiem wojewody Stefana Łaszewskiego. Po południu miała miejsce oficjalna ceremonia patriotyczna, upamiętniająca 104. rocznicę powrotu Torunia do wolnej Polski. Po oddaniu hołdu pod pomnikiem gen. Józefa Hallera, uczestnicy przemaszerowali na Rynek Staromiejski. Tam Dowódca Garnizonu Toruń, płk Remigiusz Zieliński, odebrał meldunek, a następnie odśpiewano Hymn RP, podnosząc jednocześnie flagę na maszt. Ceremonię uświetnił salut armatni Bractwa Kurkowego oraz koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Wojskowej w Toruniu.

W trakcie uroczystości, toruński samorząd postanowił uhonorować Orkiestrę Wojskową w Toruniu Medalem Pamiątkowym Roku Mikołaja Kopernika. To wyraz uznania dla dziedzictwa kulturowego i wojskowego, które ta muzyczna instytucja doskonale reprezentuje. – Zasługujecie na nasz szacunek i wdzięczność! – powiedział prezydent Michał Zaleski, wręczając medal dowódczyni Orkiestry, kapitan Joannie Krause, wspólnie z przewodniczącym Rady Miasta Torunia, prof. Marcinem Czyżniewskim.

Prezydent Zaleski przywitał także wszystkich przybyłych na uroczystość – toruńskich kombatantów i weteranów, żołnierzy Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu oraz Wojsk Obrony Terytorialnej, uczniów toruńskich klas wojskowych, a także komendantów i dowódców sił i służb stacjonujących w Toruniu. W ceremonii wziął udział także nowy wicewojewoda kujawsko-pomorski Piotr Hemmerling, przewodniczący Rady Miasta Torunia prof. Marcin Czyżniewski i radni Rady Miasta Torunia, sekretarz województwa kujawsko-pomorskiego Marek Smoczyk, starosta toruński Marek Olszewski, Rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, strzelcy Toruńskiego Bractwa Kurkowego oraz harcerki i harcerze.