28. Festiwal Nova Muzyka i Architektura w Toruniu: Muzyczne wydarzenia na najbliższe dni

W Toruniu rozgorzała 28. edycja Międzynarodowego Festiwalu Nova Muzyka i Architektura. Znaczna część z zaplanowanych wydarzeń jest dostępna dla widzów bez konieczności zakupu biletów.

Inauguracja festiwalu odbyła się 14 czerwca 2024 r. w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki, gdzie podczas koncertu „Amerykański sen” odbyły się występy na żywo utworów Johna Williamsa, Leonarda Bernsteina i George’a Gershwina. Każda z tych kompozycji prezentowała unikalny obraz Ameryki – od bitew kosmicznych Jedi, poprzez rozkwit muzyki jazzowej, aż po zakazane uczucia na ulicach Nowego Jorku. Koncertem, z towarzyszeniem Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej pod batutą Dainiusa Pavilionisa, kierowała Urszula Guźlecka, a solistą był pianista – Paweł Tomaszewski.

Dwa dni później, 16 czerwca, na terenie Jordanków odbył się koncert powitalny wakacji pt. „Na podwórku fajnie jest”. Miejski folklor został zaprezentowany przez lokalną kapelę podwórkową „Ferajna bydgoska”.

Festiwal kontynuowany jest serią koncertów, które odbędą się w kolejnych dniach. 6 lipca (sobota), o godzinie 16:30, w Piernikowym Miasteczku odbędzie się wydarzenie dla dzieci pt. „Żaby, smoki i pierniki – toruńskie legendy”. Na spotkaniu, prowadzonym przez Weronikę Kudrej, dzieci poznają historię pierników oraz legendy związane z Toruniem.

14 lipca (niedziela), o godzinie 17:00, na Amfiteatrze Teatru Baj Pomorskiego odbędzie się pokaz tańców z Dalekiego Wschodu. Grupa młodych tancerek z Korei Południowej zaprezentuje tradycyjne koreańskie tańce. Będzie to emocjonujące spotkanie z muzyką i ruchem. Wystąpi Yehwa Dance Group, a reżyserem i choreografem jest Jeon Seul Kwee.

20 lipca (sobota), o godzinie 18:00, na Barka na Wiśle odbędzie się recital fortepianowy na wodzie. To wyjątkowe wydarzenie zostanie zorganizowane z okazji 175. rocznicy śmierci Fryderyka Chopina. Pianista Liu Yuhang (Chiny) zagra utwory największych kompozytorów epoki romantyzmu: Fryderyka Chopina i Roberta Schumanna. Koncert poprowadzi Sara Watrak.

21 lipca (niedziela), o godzinie 17:00, na Barka na Wiśle odbędzie się druga część cyklu Muzyka Rzeki, tym razem pod hasłem „Wieczór Azjatycki”. Wystąpią Elisa Lopez Amor – klarnet, Jan Maarten van der Mark – fortepian, a koncert poprowadzi Sara Watrak.

28 lipca (niedziela), o godzinie 17:00, w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego zaplanowany jest koncert pod tytułem „Film & Tango”. Na koncercie wystąpią Karolina Mikołajczyk i Iwo Jedynecki, którzy zagrają utwory znane z filmów, w tym słynne tanga.

1 sierpnia (czwartek) o godzinie 17:00, w Sali Prób CKK Jordanki, odbędzie się koncert z okazji 80. rocznicy Powstania Warszawskiego pt. „Armaty ukryte w kwiatach”. W programie znajdą się między innymi utwory Chopina i Bacha. Wystąpią Jan Cieplik – bas-baryton, Grzegorz Lewandowski – fortepian, a prowadzenie koncertu weźmie na siebie Gabriela Ułanowska.

Tego samego dnia, o godzinie 19:00, w Sali Koncertowej CKK Jordanki odbędzie się „Wieczór azjatycki”. Gwangyang Municipal Youth Orchestra – młodzieżowa orkiestra dęta z koreańskiego miasta Gwangyang, która składa się z 80 do 90 muzyków w wieku od 9 do 18 lat – przyjedzie do Torunia. Prowadzący orkiestrę Paeng Kee-Won jest odpowiedzialny za liczne sukcesy grupy, zarówno na scenie krajowej, jak i międzynarodowej.