35. rocznica nawiązania współpracy między Toruniem a holenderskim miastem Lejda

W 2023 roku przypada 35. rocznica nawiązania współpracy między Toruniem a holenderskim miastem Lejda. W związku z tą wyjątkową okazją, dzisiaj (9 czerwca 2023 roku) odbyło się symboliczne posadzenie i odsłonięcie drzewa przyjaźni, które zostało podarowane przez nasze miasto. Uroczystość miała miejsce w Lejdzie i uczestniczyli w niej Prezydent Torunia, Michał Zaleski, oraz Przewodniczący Rady Miasta Torunia, Marcin Czyżniewski.

Delegacja z Torunia aktualnie przebywa w Lejdzie, gdzie odbywa się wizyta z okazji 35. rocznicy współpracy między naszymi miastami. W 1988 roku zostały nawiązane pierwsze kontakty, które zaowocowały długotrwałą współpracą. W ramach inauguracji wizyty, przeprowadzono uroczyste posadzenie i odsłonięcie drzewa przyjaźni, które zostało podarowane Lejdzie przez Toruń. Na drzewie umieszczono tablicę informacyjną, informującą o partnerstwie między naszymi miastami, a także znak wskazujący odległość między Toruniem a Lejdą, wynoszącą 958 kilometrów.

Obok Prezydenta Torunia, Michała Zaleskiego, i Przewodniczącego Rady Miasta Torunia, Marcina Czyżniewskiego, w uroczystości wzięli udział przedstawiciele Towarzystwa Miast Partnerskich Torunia. Ze strony władz Lejdy obecny był Ashley North, radny ds. klimatu, mobilności i finansów.