Dni Ciechowskiego: Toruń oddaje hołd swojemu legendarnemu muzykowi Grzegorzowi Ciechowskiemu

W dniu 12 grudnia 2023 r., we wtorek, miasto Toruń ponownie będzie gospodarzem festiwalu poświęconego pamięci swojego znamienitego syna, Grzegorza Ciechowskiego oraz znanej grupy muzycznej Republika. W detailach programu 9. edycji Dni Ciechowskiego, które zostały ujawnione podczas konferencji prasowej w historycznym Dworze Artusa – miejscu rozpoczęcia kariery tego wybitnego kompozytora, przekazano również informacje o najnowszej laureatce Nagrody Artystycznej Miasta Torunia imienia Grzegorza Ciechowskiego.

Grzegorz Ciechowski niezwykle cenił Toruń, miejsce, które zapewniało mu poczucie bezpieczeństwa i gdzie spędził wiele lat swojego życia. Jego głęboka miłość do miasta przejawiała się w sentymentalnym opisie, jak cudowne było życie w Toruniu i jak bardzo tęskni za nim, kiedy go opuszcza. To miasto, które nazywał swoim domem, bez względu na to, gdzie aktualnie mieszkał. Ta silna więź z Toruniem była jednym z powodów, dla których miasto zdecydowało, aby corocznie organizować dni upamiętniające tego cenionego artystę i muzyka.

Ciechowski rozpoczął swoją muzyczną karierę w Toruniu, gdzie studiował polonistykę na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. W 1980 r. zaczynał swoją działalność artystyczną w toruńskim klubie studenckim „Od Nowa”, początkowo zlokalizowanym w Dworze Artusa, a od 1983 r. znajdującym się w budynku na Bielanach. Ciechowski był nie tylko liderem, ale również wokalistą popularnej grupy Republika.

Ponadto, od 2002 r. Miasto Toruń co roku wręcza Nagrodę Artystyczną imienia Grzegorza Ciechowskiego, ustanowioną niecałe pięć miesięcy po śmierci tego wybitnego artysty. Prezydent Torunia, Michał Zaleski, podczas konferencji prasowej podkreślił, że nagroda ta jest wręczana młodym artystom różnych dziedzin sztuki, którzy za swoje osiągnięcia w poprzednim sezonie artystycznym zdobyli inspirację na wzór Grzegorza Ciechowskiego.