Do jakich celów zostaną przeznaczone fundusze z Budżetu Obywatelskiego? Liczba wybranych projektów bije rekordy!

Rozstrzygnięto głosowanie nad projektem budżetu obywatelskiego, dzięki czemu już wiadomo, które inicjatywy otrzymają fundusze od miasta. W bieżącym roku do realizacji trafi aż 50 projektów!

Proces głosowania nad budżetem obywatelskim toczył się od 23 września do 2 października. Wyniki tego demokratycznego procesu zostały ujawnione w piątek, 13 października.

Inicjatywy, które zdobyły najwięcej głosów podczas głosowania, zostaną uwzględnione w planie wydatków miejskich na rok 2024, a środki na ich realizację zostaną zabezpieczone z budżetu. W tym roku w ramach budżetu obywatelskiego wybrano do realizacji rekordową ilość – 50 zwycięskich projektów, które będą wprowadzone w życie w przyszłym roku.

Podsumowując statystyki związane z głosowaniem, warto zauważyć, że aż 97% głosujących skorzystało z możliwości oddania swojego głosu przez internet. Najchętniej korzystały z tego prawa osoby w wieku od 35 do 44 lat oraz od 45 do 64 lat. Co więcej, największa część środków, bo aż 28%, zostanie przeznaczona na projekty związane z ochroną środowiska, zielenią i ekologią. Na cele sportowe i rekreacyjne przekazano natomiast 21% funduszy.