Jakub Brodzik wygrywa konkurs na projekt muralu, który upiększy kamienicę w Toruniu

Ściana kamienicy położonej przy ulicy Świętej Katarzyny 4 w Toruniu zostanie ozdobiona przez mural. Autorem zwycięskiego projektu jest Jakub Brodzik, z którym podpisano już umowę. Zgodnie z tą umową, mural ma zostać ukończony do listopada 2024 roku.

Do konkursu zgłosiło się wielu chętnych – nadesłano aż 19 prac od 15 różnych artystów. Najbardziej przekonujący okazał się jednak projekt Jakuba Brodzika pod tytułem „Piecza toruńska”. Wybór nie był łatwy, ponieważ wiele osób zgłosiło więcej niż jedną pracę. Spośród wszystkich propozycji, dwie szczególnie zwróciły uwagę jury. To właśnie „Piecza toruńska”, przedstawiająca anioła i gotyckie budynki rosnące na drzewie, symbolizujące początki miasta, została wybrana jednogłośnie. Aleksandra Iżycka, dyrektorka Biura Toruńskiego Centrum Miasta i przewodnicząca komisji konkursowej, podkreśliła, że integralnym elementem tego projektu jest również drzewo rosnące przy budynku, które będzie zachowane.

Umowa na stworzenie muralu została podpisana 7 czerwca. Adam Szponka, zastępca Prezydenta Miasta Torunia, podkreślił znaczenie takich inicjatyw dla estetyki miasta. Przypomniał, że wszyscy mieszkańcy chcą, aby ich miasto było piękne i podkreślił, że wspólne działania mogą przyczynić się do uatrakcyjnienia Torunia.

Jakub Brodzik otrzymał za swój projekt nagrodę w wysokości 10 tys. złotych. Łączny koszt wykonania muralu wyniesie 52 tys. złotych. Gmina Miasta Torunia sfinansuje z tego kwotę 12 tys. złotych, a resztę pokryje sponsor – firma ZEIKO s.c., będąca właścicielem lokalu gastronomicznego znajdującego się tuż obok planowanego muralu

Sam artysta wyraził swoje zadowolenie z faktu, że mógł połączyć w swoim projekcie wiele elementów tożsamości miasta i stworzyć postać anioła, co jest jednym z jego ulubionych motywów w malarstwie.

Zanim jednak mural powstanie, konieczne będzie przeprowadzenie termomodernizacji budynku. Wizualizacja projektu zostanie zaprezentowana elektronicznie podczas nadchodzącej edycji Bella Skyway Festival.

Warto dodać, że Jakub Brodzik ma już na swoim koncie inny toruński mural – w 2022 roku wygrał konkurs na mural upamiętniający 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika „Synteza nauk Kopernika”, który znajduje się na elewacji Specjalistycznego Szpitala Miejskiego.