Laureaci Nagrody Nobla w Toruniu

Wydarzenia związane z obchodami roku Kopernikowskiego nie ustępują. Główne wydarzenia w Toruniu uświetnią swoją obecnością piątka wybitnych laureatów Nagrody Nobla z dziedziny fizyki. Najważniejszym wydarzeniem będzie Światowy Kongres Kopernikański, który rozpocznie się już 19 lutego i potrwa przez trzy dni, do 21 lutego. Na obchody 550 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, zjawią się goście z całego świata. Związani z nauką w szerokim tego słowa znaczeniu. Potwierdziło swą obecność pięciu sławnych fizyków:

  • Philip James Edwin Peebles (Jim Peebles) (ur. 25 kwietnia 1935 w Winnipeg) – kanadyjsko-amerykański fizyk, kosmolog. Astrofizyk i astronom, jeden z pionierów teorii formowania się struktur kosmicznych. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki w 2019 r. za osiągnięcia w dziedzinie kosmologii fizycznej.
  • Michel Mayor (ur. 12 stycznia 1942 w Échallens) – szwajcarski astronom, profesor na wydziale astronomii na Uniwersytecie Genewskim. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki w 2019 r. – wspólnie z prof. Didierem Quelozem za odkrycie egzoplanety orbitującej wokół gwiazdy typu słonecznego.
  • Barry Barish (ur. 27 stycznia 1936 w Omaha) – amerykański fizyk doświadczalny. Wraz z Kipem Thorne’em i Rainerem Weissem laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki w 2017 r. za decydujący wkład w detektor LIGO. Oraz za zaobserwowanie fal grawitacyjnych. Członek m. in. American Academy of Arts and Sciences oraz amerykańskiej Narodowej Akademii Nauk.
  • Arthur McDonald (ur. 29 sierpnia 1943 w Sydney, w prowincji Nowa Szkocja) – kanadyjski fizyk, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki w 2015 r. Został wraz z Takaaki Kajitą laureatem Nagrody Nobla. W dziedzinie fizyki za odkrycie oscylacji neutrin, które świadczą o fakcie, iż neutrina mają masę.
  • Didier Queloz (ur. 23 lutego 1966) – szwajcarski astronom. 8 października 2019 r., wspólnie z Michelem Mayorem, został laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki za odkrycie egzoplanety orbitującej wokół gwiazdy typu słonecznego. Jest profesorem na Uniwersytecie w Cambridge.