Magdalena Noga – Pierwsza kobieta walcząca o fotel Prezydenta Torunia

Na czele walki o stanowisko prezydenta miasta Torunia stanęła Magdalena Noga, stając się tym samym pierwszą, a być może jedyną kobietą, która zdecydowała się na taki krok. W towarzystwie swoich przyjaciół, Noga symbolicznie rozbila beton przed Uniwersamem w czwartkowy poranek.

Magdalena Noga jest osobą dobrze znaną w toruńskim środowisku społeczników i aktywistów. Jest jednym z liderów Koalicji Ruchów Miejskich, której listy wyborcze wypełniają osoby aktywnie zaangażowane w sprawy Torunia. Wśród nich są zwolennicy ochrony takich miejsc jak Winnica czy Wrzosowisko oraz Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE.

Planowano, że rolę kandydata KRM na prezydenta Torunia pełnił będzie Robert Kwiatkowski. Jednak ze względu na problemy zdrowotne, były poseł nie mógł wystartować w wyborach. Zamiast niego, społecznicy skupieni wokół KRM zdecydowali nominować Magdalenę Nogę, co uczyniło ją pierwszą kandydatką na prezydenta Torunia podczas tych wyborów.

Magdalena Noga to rodowita Kociewianka, matka dwóch córek i z zawodu polonistka i florystka. W swoim codziennym życiu pracuje jako terapeutka zajęciowa w centrum pielęgnacji Caritas. Wolne chwile spędza na czytaniu książek, tworzeniu makram i układaniu bukietów. Zajmuje również stanowisko przewodniczącej rady okręgu Jakubskie-Mokre.

Kandydatka KRM ma jasno zdefiniowane priorytety na wypadek zwycięstwa w wyborach. Jednym z nich jest dbałość o prawa kobiet i marzy jej się otworzenie „gabinetu intymności” z ginekologami i urologami na pokładzie. Chciałaby, aby w Toruniu powstało miejsce, które zadba o zdrowie kobiet na różnych etapach ich życia. Nie zapomina również o obronie Wrzosowiska i Winnicy.

Magdalena Noga jest czwartą kobietą od 2002 roku, która postanowiła rywalizować o tytuł prezydenta Torunia. Wcześniej były to Joanna Scheuring-Wielgus (2014), Sylwia Kowalska i Irena Paczkowska (obie w 2018). I tura wyborów samorządowych zaplanowana jest na 7 kwietnia, zaś II tura ma odbyć się 21 kwietnia.