Medal Hereditas Saeculorum dla kościoła w Toruniu

Prestiżowy medal Hereditas Saeculorum, który jest przyznawany za wybitne osiągnięcia w dziedzinie konserwacji i restauracji zabytków, trafił w tym roku do kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Toruniu. To odznaczenie jest uznawane za jedno z najważniejszych w branży i honoruje zarządce oraz wykonawców prac konserwatorskich i restauracyjnych, a także instytucje i ludzi mających istotne dokonania w tej dziedzinie.

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Toruniu został doceniony za doskonałe rezultaty prac konserwatorsko-restauratorskich, które obejmowały blendy i fryzy prezbiterium oraz zakrystii (tzw. maswerki). Prace były realizowane w ramach projektu „Toruńska Starówka – ochrona i konserwacja dziedzictwa kulturowego UNESCO”, który jest drugim etapem działającego na rzecz konserwacji historycznych budowli umiejscowionych na terenie staromiejskim Torunia.

Zakres prac w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny dotyczył rekonstrukcji malarskiej dekoracji, znanej jako maswerki, na prestiżowym wschodnim szczycie. Maswerki, które imitują gotyckie okna i ostrołukowe blendy, zostały odrestaurowane za pomocą czerwonej i czarnej polichromii. Dzięki odkryciu fragmentów oryginalnych polichromii oraz zastosowaniu rytmicznych technik malarskich udało się przywrócić koronkowe rozety, tzw. rybie pęcherze w różnych układach oraz wyjątkowe ornamenty.