Nadanie nowego oblicza Bulwarowi Filadelfijskiemu – gastronomia i edukacja w sercu Torunia

Dnia 1 kwietnia 2024 r., na toruńskim Bulwarze Filadelfijskim, nad brzegiem Wisły, zostanie zapoczątkowana działalność gastronomiczna. Wszystko za sprawą umowy koncesji podpisanej pomiędzy miastem a firmą Zeiko S.C., która ma zająć się zarządzaniem infrastrukturą tego malowniczego miejsca.

Umowę tę podpisano w Urzędzie Miasta Torunia, dnia 15 marca 2024 r., z udziałem prezydenta Michała Zaleskiego oraz przedstawicieli firmy Zeiko: Moniki Kozak, Sławomiry Piotrowskiej, Krzysztofa Piotrowskiego oraz Radosława Kozaka. Zakres umowy obejmuje prowadzenie usług na przestrzeni dziesięciu lat.

W ramach projektu „Zagospodarowanie Bulwaru Filadelfijskiego pod kątem rozwoju infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej na potrzeby związane z obsługą ruchu turystycznego generowanego przez rzekę” udało się stworzyć dwie pawilonowe budowle przy ulicach Żeglarskiej i Łaziennej. Ponadto powstały dwa zejścia i dwa pomosty pływające, które zostaną zamontowane przy Bulwarze Filadelfijskim oraz na wysokości Zamku Dybowskiego, gdy tylko poziom wody w rzece się unormuje. W projekcie przewidziano również 5 łodzi typu „bat wiślany”, które mają służyć do przewożenia turystów. Całkowity koszt zadania wyniósł 7,6 mln zł, z czego 5,3 mln zł pochodziło z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Projektem objęto stworzenie 6 miejsc pracy i utrzymanie ich przez 5 lat, a także oczekiwane 30 tys. odwiedzin rocznie.

Pierwszy pawilon otworzył swoje drzwi 1 kwietnia 2024 r., oferując przestrzeń dla kawiarni, przechowalni bagażu oraz wypożyczalni leżaków. Można tam również nabyć bilety na rejsy łodzią flisacką. Dwa tygodnie później, od 15 kwietnia 2024 r., został uruchomiony drugi pawilon, w którym znajduje się miejsce na warsztaty związane z Wisłą i jej dziedzictwem, które można wykorzystywać także jako miejsce spotkań, prelekcji czy pokazów. W obu pawilonach dostępne są stojaki z ulotkami i informacjami o atrakcjach turystycznych miasta oraz ogólnodostępne toalety. Warto zaznaczyć, że w strefie gastronomicznej nie jest prowadzona sprzedaż alkoholu.

W pawilonie edukacyjnym planowane jest również umieszczenie ekspozycji artefaktów odkrytych na Bulwarze Filadelfijskim podczas prowadzonych tam badań archeologicznych. Ekspozycja ma powstać we współpracy z Muzeum Okręgowym oraz Uniwersytetem Mikołaja Kopernika po zakończeniu badań. Jak podkreślił Zbigniew Fiderewicz, zastępca prezydenta miasta, to miejsce będzie prezentować historię Torunia w kontekście Wisły, a tym bardziej, iż rok 2024 został ustanowiony Rokiem Flisactwa przez Radę Miasta Torunia.