"Noc z Wisławą Szymborską": ekspozycja i wernisaż w Toruniu

W Bibliotece Pedagogicznej w Toruniu odbyło się wydarzenie pod tytułem „Wieczór z Szymborską”, połączone z wernisażem prac uczniów ze Szkoły Podstawowej w Brzozówce, które były inspirowane życiem i twórczością znanej poetki. Na miejscu można było podziwiać autorskie portrety Wisławy Szymborskiej oraz fotografie, które nawiązywały do jej poezji.

W organizację ekspozycji zaangażowana była nie tylko Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu, ale również Szkoła Podstawowa w Brzozówce. Jak tłumaczy Agnieszka Kowalska reprezentująca bibliotekę – prace prezentowane na wystawie to efekt pracy uczniów pod okiem nauczycielek, Agnieszki Kozłowskiej i Agaty Orent. W trakcie wernisażu mieliśmy okazję podziwiać młodzieńczą interpretację twórczości polskiej noblistki, a nawet usłyszeć recytację jej wierszy.

Poza artystycznym aspektem wydarzenia, nie zabrakło też elementów humorystycznych, które niewątpliwie odzwierciedlały charakter samej Szymborskiej, znanej ze swojego poczucia humoru. – przekonuje dalej Agnieszka Kowalska.

Wystawa będzie dostępna do oglądania dla publiczności do 20 listopada w Bibliotece Pedagogicznej. Wstęp na nią jest bezpłatny.

Warto podkreślić, że tegoroczne obchody mają szczególny charakter, gdyż mija setna rocznica urodzin Wisławy Szymborskiej. Urodziła się ona 2 lipca 1923 roku w Kórniku i była nie tylko poetką, ale też eseistką, krytyczką, tłumaczką i felietonistką. Swoje dzieciństwo spędziła w Toruniu, przy ulicy Mostowej 18. Po kilku latach rodzina Szymborskich przeniosła się do Krakowa, gdzie poetka zmarła 1 lutego 2012 roku. Szymborska jest laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, którą otrzymała w 1996 roku.

Szkoła Podstawowa w Brzozówce funkcjonuje od roku 1945 i kształci dzieci z okolicznych miejscowości takich jak Brzozówka, Szembekowo czy Głogowo.