Nowa inwestycja w Toruniu na 550-lecie urodzin Mikołaja Kopernika: Kopernikański Ośrodek Integracji

Z okazji obchodów 550. rocznicy narodzin słynnego astronoma Mikołaja Kopernika, Toruń zyskał nową inwestycję. Na Bielanach, terenie dawniej znanej jako stacja pomp, otworzono Kopernikański Ośrodek Integracji. Będzie to miejsce, które umożliwi organizację szerokiego spektrum warsztatów, szkoleń, a także wystaw.

Nowo powstały Kopernikański Ośrodek Integracji zlokalizowany jest w Toruniu, na terenie nieistniejącego już ujęcia wody podziemnej Nowe Bielany, przy ulicy Olszewskiego. To miejsce ma za zadanie zjednoczyć lokalnych mieszkańców, naukowców oraz studentów, zarówno z kraju jak i z zagranicy. Każdy, kto odczuwa taką potrzebę, będzie mógł tu aktywnie uczestniczyć w różnorodnych warsztatach, szkoleniach czy też wystawach.

Jak podkreśla dyrektor ośrodka, Małgorzata Błaszczak, jedną z funkcji ośrodka jest biuro „International point”, którego głównym celem jest pomoc dla członków społeczności międzynarodowej w organizacji pobytu w Toruniu, m.in. w sprawach bankowych czy medycznych.

Prof. Andrzej Sokala, rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, zachęca do korzystania z możliwości ośrodka, podkreślając, że jest to miejsce do spędzania czasu, medytacji, słuchania, spotkań i integracji z innymi osobami. W Kopernikańskim Ośrodku Integracji mieści się również biuro pełnomocników rektora ds. równego traktowania i bezpieczeństwa, jak i biuro rzecznika akademickiego.

Ogólny koszt realizacji projektu wyniósł ponad 4 miliony złotych. Wsparcie finansowe na renowację stuletnich budynków przekroczyło milion złotych i zostało udzielone przez Urząd Miasta Torunia oraz samorząd województwa.