Nowe osiedle Pod Dębową Górą w Toruniu: mieszkańcy ze społecznych i komunalnych list mieszkaniowych

Szacuje się, że za trzy lata zakończą się prace nad budową nowego osiedla Pod Dębową Górą w Toruniu. Inwestorem jest Toruńskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego (TTBS), które planuje stworzyć tam 228 mieszkań. Z nich, aż 94 będą komunalne, przeznaczone dla osób zgłoszonych na miejskich listach mieszkaniowych.

Dzielnica Stara Dębowa Góra staje się częścią toruńskiej historii. Po długim procesie eksmisji i burzenia niskich budynków, około 130 lokatorów otrzymało inne lokale komunalne i socjalne w różnych częściach miasta.

Na dwóch hektarach powstanie zupełnie nowe osiedle. Decyzję o rozpoczęciu prac budowlanych władze miasta ogłosiły w lipcu bieżącego roku. Planowany termin ukończenia inwestycji to rok 2026.

Nowe osiedle Pod Dębową Górą ma przyciągać mieszkańców swoją kameralną atmosferą, nowoczesnością i komfortem życia. Składać się będzie z ośmiu budynków, z których pięć zostanie oddanych na dyspozycję najemcom z TTBS. Towarzystwo będzie posiadało 134 lokale mieszkalne.

Trzy kolejne budynki będą przeznaczone pod lokale komunalne, które zostaną udostępnione przez gminę. W sumie, przygotowano tam 94 mieszkania dla osób z listy oczekujących na lokal komunalny – jak zapewnił prezydent miasta Michał Zaleski w lipcu tego roku.

Zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie internetowej TTBS, budowa nowego osiedla zostanie podzielona na cztery etapy. Ze względu na trudne warunki gruntowe i wysoki poziom wód gruntowych, niektóre budynki nie będą miały piwnic. W budynkach z piwnicami przewidziano 56 miejsc parkingowych dla indywidualnych użytkowników.

TTBS planuje także stworzenie lokali użytkowych na parterze jednego z budynków od strony ulicy Batorego, ze względu na brak takich usług w okolicy. Dodatkowo, w planach są specjalne mieszkania dla seniorów (w dwóch budynkach), a także klub seniora.