NRD – klub z 20-letnią historią. Wielokulturowe centrum Torunia

Od dwóch dekad w toruńskiej kamienicy na ulicy Browarnej działa klub NRD, będący sferą dla alternatywnych brzmień muzycznych, koncertów na żywo, ekspresji artystycznej i niepowtarzalnych DJ-skich setów z odległych muzycznych przestrzeni. To unikalne miejsce gromadziło pod swoim dachem eventy, które nie mogłyby znaleźć schronienia gdziekolwiek indziej. Wśród takich wydarzeń znalazło się chociażby „Otwarcie sezonu snowboardowego”, podczas którego do wnętrza klubu dostarczono kilka ton śniegu. Natomiast sylwestrowa impreza była przyozdobiona wielotonowymi ilościami piasku.

Klub NRD nie ograniczał się tylko do muzyki. Przez lata był miejscem spotkań i konkursów z różnych dziedzin kultury – od tańca poprzez street art i fotografikę. Na przestrzeni przed budynkiem organizowano nawet Mistrzostwa Polski BMX. Klub jest również miejscem giełd płyt winylowych, a na piętrze budynku odbywają się treningi zawodników Toruńskiego Klubu Futbolu Stołowego. Ten rok przyniesie kolejną nowość – cykl zawodów szachowych „Blitzmania”.

Scena NRD widziała liczne występy zarówno polskich, jak i zagranicznych artystów. Wśród nich można wymienić Xiu Xiu, Jarboe, Jozefa von Wissen, Rosetta, Stoned Jesus, Alyona Alyona, Arms and Sleepers czy Blank Banshee. Miłośnicy muzyki elektronicznej zapewne pamiętają wizyty takich twórców jak Catz n Dogz, Janus Rasmussen z duetu Kiasmos (w 2019 roku) czy DJ Tonka (na 18 urodziny klubu w 2021 roku). Najnowsze dni przyniosły do klubu na Browarnej artystów Festiwalu NADA, wśród których znaleźli się m.in. Zdechły Osa czy Molesta Ewenement.