Obchody 10-lecia mostu Generał Elżbiety Zawackiej wypełnione wydarzeniami

Z okazji dziesięciolecia istnienia mostu drogowego Generał Elżbiety Zawackiej, przewidziano szereg ciekawych wydarzeń. Konferencja naukowa poświęcona historii i znaczeniu mostu, wspólne zdjęcie dla uczestników oraz unikalna rzeźba lodowa w kształcie mostu – to tylko niektóre ze znamienitych atrakcji, które zaplanowano na 8 i 9 grudnia 2023 roku.

Zaproszenie na konferencję, która odbędzie się w toruńskim Dworze Artusa w piątek 8 grudnia, skierowane jest do osób zaangażowanych w proces budowy mostu. Będą to przedstawiciele firm projektujących, wykonawców, podwykonawców oraz instytucji współpracujących przy inwestycji. Auditorium będzie miało okazję posłuchać referatu na temat historii i funkcji toruńskich mostów, który przedstawi inż. Krzysztof Dudek, członek zarządu Związku Mostowców Rzeczypospolitej Polskiej Oddział Pomorsko-Kujawski.

Kolejnym prelegentem będzie dr Krzysztof Wąchalski, jeden z autorów projektu mostu. W swoim wystąpieniu omówi historię projektu i proces jego wdrażania. Nie zabraknie także prezentacji przygotowanej przez głównego wykonawcę budowy, firmę Strabag. Reprezentujący ją mgr inż. Zbigniew Szubski, przybliży wszystkim zgromadzonym, skąd wzięło się miano „inżynieryjnego majstersztyku” dla mostu gen. E. Zawackiej.

W trakcie konferencji odbędzie się również wystąpienie dr. hab. inż. Jana Kempy, profesora Politechniki Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich, który zaprezentuje wpływ oddania do użytku mostu na warunki ruchu drogowego w Toruniu. Dyskusję naukową zakończy wykład Anny Stasiak, dyrektora Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Toruniu, która skoncentruje się na roli Wisły w przestrzennym rozwoju Torunia.

Patronat nad jubileuszową konferencją objęły renomowane instytucje: Związek Mostowców Rzeczypospolitej Polskiej Oddział Pomorsko-kujawski, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji Rzeczpospolitej Polskiej Oddział w Toruniu oraz Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Wodnych i Melioracyjnych w Toruniu. Zwieńczeniem konferencji będzie wspólne zdjęcie uczestników na placu Daszyńskiego, z widokiem na most.