Obchody 104. rocznicy powrotu Pomorza i Kujaw do Polski w Toruniu i okolicach

Przed 104 laty, Pomorze i Kujawy znów stały się częścią Polski, kończąc okres zaborów. Ten historyczny moment był obchodzony z wielką pompą w całym regionie, które podkreślało znaczenie tej chwili dla społeczności lokalnej. W dniu 18 stycznia, Toruń został ponownie włączony do granic odrodzonej Rzeczypospolitej, a Bydgoszcz dołączyła do niego dwa dni później. Wszystkie te wydarzenia były celebrowane na terenie całego regionu poprzez uroczystości patriotyczne, które cieszyły się udziałem przedstawicieli samorządu województwa.

W sobotę, 20 stycznia, świętowanie rozpoczęło się w Bydgoszczy. Uroczystość patriotyczna miała miejsce przy tablicy poświęconej gen. Józefowi Dowborowi-Muśnickiemu na budynku Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej. Do uczestnictwa w ceremonii zaproszono wice-marszałka Zbigniewa Ostrowskiego.

Zbigniew Ostrowski podkreślił znaczenie Powstania Wielkopolskiego dla wyzwolenia miasta, oddając hołd oddziałom wojskowym pod dowództwem Józefa Dowbora-Muśnickiego, które wkroczyły do Bydgoszczy 22 stycznia. Uczczenie tego historycznego momentu odbywa się co roku poprzez składanie wiązanek kwiatów pod tablicą upamiętniającą ten wybitny czyn.

Główne uroczystości odbyły się na bydgoskim rynku staromiejskim, gdzie obywateli witał pokaz sprzętu wojskowego. Kulminacyjnym punktem obchodów był wieczorny koncert utalentowanej kapeli podwórkowej „Ferajna Bydgoska”.