Od betonowych miast do zielonych oaz: Toruń stawia na ekologię

Wiele polskich miast jest znanych z dominującej szarości betonu. Jednakże, niezależnie od tych trendów, władze Torunia podjęły śmiałą decyzję. Tam gdzie tylko się da, zamiast kostki brukowej, postanowiono położyć zielenią.

Z początkiem 2022 roku, władze miejskie Torunia rozpoczęły realizację inicjatywy polegającej na wprowadzeniu zieleni w obszarach zdominowanych przez kostkę brukową. To projekt zrodzony z współpracy pomiędzy Wydziałem Środowiska i Ekologii Urzędu Miasta Torunia a Miejskim Zarządem Dróg.

Działania te obejmują usuwanie betonu i twardej podbudowy, które są zastępowane płodną glebą, stanowiącą idealne środowisko dla roślin. Zieleni przybywa przede wszystkim wzdłuż chodników oraz w pobliżu przystanków komunikacji miejskiej.

Do tej pory, w ramach realizacji tego projektu, w mieście posadzono już ponad 500 krzewów na terenie o powierzchni 200 metrów kwadratowych. Kostka brukowa ustąpiła miejsca zieleni m.in. na ulicach Kraszewskiego, Konopnickiej, Gagarina, Sobieskiego i Sienkiewicza. Krzewy pojawiły się również przy przystankach na ulicy Kraszewskiego.

Ale to nie koniec zmian. Miasto zapowiedziało, że jeszcze w tym roku kostka brukowa zniknie z 900 metrów kwadratowych pasa rozdzielającego jezdnię na ulicy Bema.