Ograniczenia dostępu do I piętra Dworca Kolejowego Toruń Główny i społeczne inicjatywy na dworcu

Na Dworcu Kolejowym Toruń Główny, ruchome schody prowadzące na pierwsze piętro zostały tymczasowo wyłączone. Mimo to, podróżni mają możliwość dotarcia na wyższą kondygnację budynku za pomocą tradycyjnych schodów lub wind.

Po modernizacji Dworca PKP Toruń Główny, liczba punktów handlowych i komercyjnych znacząco wzrosła. Jednakże, z powodu niewielkiego zainteresowania odwiedzających, szczególnie na pierwszym piętrze, biznesy tam lokalizowane stopniowo zaczęły się zamykać.

Zarządca dworca, Adam Olender, wyjaśnia, że pandemia i obostrzenia nałożone na obszar całego kraju miały duży wpływ na tę sytuację. Z tego powodu, pomieszczenia na pierwszym piętrze zostały wynajęte pod biura zamiast służyć obsłudze pasażerów, jak pierwotnie planowano. Ludzie pracujący na tym piętrze preferują ograniczenie dostępu dla nieupoważnionych osób przemieszczających się z bagażem czy pytającymi o informacje dotyczące dworca. Wzięto pod uwagę również aspekt ekonomiczny – utrzymanie ruchomych schodów bez pasażerów nie byłoby opłacalne.

Warto dodać, że kwiaty widoczne na dworcu są częścią społecznej inicjatywy „Zielony dworzec”. Są one przynoszone przez mieszkańców Torunia ze swoich domów i stanowią element dekoracyjny dworca, co spotyka się z dużym uznaniem.

Jak zapowiada Adam Olender, niedługo pojawią się odpowiednie oznaczenia informujące o wyłączeniu z użytkowania ruchomych schodów prowadzących na pierwsze piętro do biur. Jednakże, dla chętnych do dotarcia na to piętro, dostępne są tradycyjne schody (znajdujące się na peronach 2 i 3) lub winda.