Piąty Marsz Równości w Toruniu – wydarzenie promujące prawo do równości i miłości

Historia Torunia świadkiem będzie już piątego Marszu Równości, który ma na celu propagowanie praw osób LGBT. Organizatorzy spodziewają się udziału licznych sympatyzantów z całego kraju, nie tylko z samego Torunia. Celem tegorocznego przemarszu jest podkreślenie znaczenia walki o prawa osób LGBT.

Pięć lat tradycji Toruńskiego Marszu Równości zostanie kontynuowane 31 sierpnia 2024 roku, na czele którego staną dwie organizacje – Stowarzyszenie Pracownia Różnorodności oraz Centrum Równik.

Hasłem przewodnim tegorocznego marszu jest „Gorzko, gorzko!”, nawiązujące do walki o legalizację małżeństw jednopłciowych. Jak tłumaczy Feliks Łosiński, marsz jest okazją do pokazania obecności społeczności LGBT w Polsce: „Chcemy dać przestrzeń na radość i celebracje, pokazać , że jesteśmy ważną częścią tego kraju”.

Mateusz Orzechowski, drugi z organizatorów, podkreśla otwartość marszu: „Zapraszamy wszystkie osoby, które mają w swoim sercu równość i które chcą walczyć o miłość”. Dodatkowo, zapewnione zostaną specjalne przestrzenie dla osób ze spektrum autyzmu, które podczas marszu mogą potrzebować chwili wyciszenia.

Orzechowski dodaje również, że Marsz Równości ma na celu promowanie równości wszystkich osób, niezależnie od orientacji seksualnej.

Organizatorzy wydarzenia wystosowali prośbę do Prezydenta Miasta Torunia, Pawła Gulewskiego, o objęcie imprezy patronatem. Wciąż czekają na odpowiedź w tej sprawie. Szczegółowa trasa marszu będzie opublikowana bliżej daty wydarzenia.