Początek rocznych badań archeologicznych w centrum Torunia na terenie między Bulwarem Filadelfijskim a ulicą Flisaczą

W najbliższym czasie, zespół naukowców z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika ma zamiar przeprowadzić badania archeologiczne na obszarze położonym między Bulwarem Filadelfijskim a ulicą Flisaczą, w samym sercu Torunia. Prace badawcze, które mają na celu odsłonić ruiny po średniowiecznym kompleksie Świętego Ducha, mogą potrwać nawet do roku.

Podczas ostatniego, intensywnego remontu Bulwaru Filadelfijskiego natrafiono na resztki po dawno zapomnianym kompleksie Św. Ducha. Kompleks ten, składający się między innymi z klasztoru, szpitala, browaru, karczmy i cmentarza, został oryginalnie założony w 1242 roku. Niestety, jego historia dobiegła końca w 1656 roku, kiedy to uległ zniszczeniu przez Szwedów.

Prowadzone w poprzednim roku przez Pracownię Archeologiczną Alagierscy badania wykazały, że jednym z odsłoniętych elementów był mur oporowy skarpy kościoła św. Ducha z XIII wieku. Ten niezwykły odkrycie na Bulwarze Filadelfijskim wywołało wiele emocji, zarówno wśród społeczników, jak i ekspertów, którzy sugerowali stworzenie na tym miejscu parku kulturowego i udostępnienie ruin do zwiedzania.

Jednakże, pomimo tych postulatów, ostatecznie zdecydowano o zasypaniu znalezisk. Na nowo utworzonej drodze oznaczono zarys muru. Wcześniej jednak, jeszcze w listopadzie, magistrat miał plany dokładnego zbadania terenów położonych między Bulwarem Filadelfijskim, Hotelem Bulwar a Bramą Klasztorną.