Profesor Jerzy Bogdan Gajewski otrzymał tytuł doktora honoris causa podczas Święta Uniwersytetu Mikołaja Kopernika 2024

Podczas uroczystości z okazji Święta Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, które odbyło się 19 lutego 2024 roku, znakomitemu specjaliście w dziedzinie urologii, profesorowi Jerzemu Bogdanowi Gajewskiemu, uhonorowano tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika (UMK). W tym samym czasie, międzynarodową Nagrodę Naukową „Ratio et Spes” otrzymała profesor Chantal Delsol. Ponadto, na tej uroczystości wręczono wiele innych prestiżowych nagród, medali i odznaczeń, zarówno na szczeblu państwowym, jak i uniwersyteckim.

Zgodnie z tradycją, obchody Święta UMK rozpoczęły się od hołdu złożonego pod pomnikiem Mikołaja Kopernika, w dniu 551. rocznicy urodzin patrona uniwersytetu. Następnie, ceremonia przeniosła się do Auli UMK, gdzie prezydent Torunia, Michał Zaleski, złożył szczere życzenia całemu zgromadzeniu świętującej społeczności akademickiej. Podkreślił również, że ten roczny event jest potwierdzeniem wysokiej rangi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika jako kluczowej instytucji publicznej w Toruniu oraz jednego z czołowych ośrodków naukowych w kraju.

Prezydent wyraził także wdzięczność dla wszystkich naukowców i studentów UMK, którzy podczas Roku Mikołaja Kopernika prezentowali Toruniowi, Polsce i całemu światu fascynujące dziedzictwo kopernikańskie. Nie tylko na łamach Światowego Kongresu Kopernikańskiego, ale również poprzez otwarcie nowej siedziby Instytutu Medycyny Weterynaryjnej i Przychodni Weterynaryjnej UMK czy też Kopernikańskiego Ośrodka Integracji – te inicjatywy stały się trwałym symbolem obchodów jubileuszowego roku.

– Skieruję słowa gratulacji do szanownego grona osób, które dziś otrzymują odznaczenia i wyróżnienia, jak również do nowo promowanych doktorów i doktorów habilitowanych. Wasze osiągnięcia naukowe są gwarancją przyszłości naszego uniwersytetu i polskiej nauki. Z głębokim szacunkiem zwracam się do bohaterów dzisiejszej uroczystości: Profesora Jerzego Bogdana Gajewskiego – Doktora Honoris Causa oraz Pani Profesor Chantal Delsol. Wyróżnienia, które dziś Państwu wręczamy, są powodem do ogromnej dumy całego Torunia – zaznaczył prezydent Michał Zaleski.

Profesor Jerzy Bogdan Gajewski, znany urolog z Dalhouse University w Halifax w Kanadzie, otrzymał tytuł doktora honoris causa UMK podczas ceremonii Święta Uniwersytetu. To wyjątkowe wyróżnienie zostało mu przyznane jako dowód uznania dla jego wkładu w rozwój polskiej urologii. O wręczeniu tytułu honorowego profesorowi Jerzemu Bohdanowi Gajewskiemu zadecydował Senat UMK, doceniając jego wybitne osiągnięcia naukowe. Więcej informacji na temat dorobku prof. Gajewskiego >>>tutaj