Protest na rzecz ochrony historycznego dziedzictwa Torunia

Piątek, 29 września 2023 roku, godzina 17:30. W tę konkretną chwilę na Bulwarze Filadelfijskim w Toruniu zbiegnie się tłum ludzi. Wszyscy oni zamierzają wyrazić swoje niezadowolenie i sprzeciwić się zasypaniu ważnych znalezisk historycznych odkrytych na tym bulwarze. Aby dołączyć do protestujących, wystarczy skierować swoje kroki od mostu noszącego imię Józefa Piłsudskiego lub od ulicy Ślimak Getyński.

Wszyscy obecni będą protestować przeciwko ukrywaniu śladów historii naszego miasta. Zamiast zakopywać odkrycia archeologiczne, proponują stworzenie Parku Kulturowego. Twierdzą, że to rozwiązanie umożliwiłoby nie tylko odpowiednie zachowanie skarbów naszej przeszłości, ale także stworzyłoby atrakcyjny punkt na mapie turystycznej Torunia. A przecież turyści są niezbędni dla rozwoju każdego miasta.

Każda osoba, która zgadza się z tym stanowiskiem, będzie mogła podpisać petycję. Co więcej, naukowcy i przewodnicy będą opowiadać o znaleziskach, w tym o ruinach zespołu świętego Ducha. Organizatorzy apelują do uczestników protestu, aby przynieśli ze sobą świeczki. Mają one symbolizować cześć oddawaną pokoleniom torunian, które przez wiele lat budowały i kształtowały to, co dzisiaj stanowi nasze miasto.