Realizacja projektu nasadzeń roślin pnących w wybranych lokalizacjach Torunia

W mieście Toruniu przeprowadzane są obecnie prace związane z nasadzeniami roślin pnących. Te zadania mają na celu stworzenie w ciągu najbliższych lat pokaźnych i okazałych układów zieleni. Prace te są możliwe dzięki dogodnym warunkom pogodowym, takim jak ciepły listopad i niezamrożona gleba.

Obejmują one sadzenie różnego rodzaju roślin – od drzew przez krzewy oraz byliny, aż po rośliny pnące. Te ostatnie charakteryzują się dynamicznym wzrostem i dużą odpornością na miejskie warunki. Sadzonki są umieszczane w odpowiednich miejscach na trasie prezydenta Raczkiewicza, która niegdyś olśniewała swoją jesienną kolorystyką liści.

Nasadzenia te mają za zadanie wypełnić luki w 11 ekrankach akustycznych między Szosą Chełmińską a ulicą Grudziądzką, 6 ekranach pomiędzy Grudziądzką a Dworcową oraz 2 ekrany na odcinku ulic Chrobrego – Skłodowska-Curie. Wybór padł na mieszankę winobluszczu pięciolistkowego Redwall Troki i winorośli pachnącej odmiany Tomek.

Podobne rośliny pnące zostały użyte do obsadzenia 4 gabionów, czyli konstrukcji wykonanych z siatki i wypełnionych kamieniami, znajdujących się na skwerze przy ul. gen. Józefa Hallera 48A. Winobluszcz pięciolistkowy będzie również obecny przy ulicy Rydygiera na Rubinkowie, gdzie został użyty do obsadzenia 3 paneli maskujących garaże na działkach numer 29, 30 oraz 31 w obrębie 50.

Zadania te są zarządzane i nadzorowane przez Wydział Środowiska i Ekologii Urzędu Miasta Torunia i realizowane przez firmę Jeziórska Sp.J. Koszt tego przedsięwzięcia wynosi 96 120 złotych.