Rocznica mostu Generał Elżbiety Zawackiej uczczona szeregami wydarzeń – od konferencji po rzeźbienie w lodzie

Świętowanie dziesięciolecia istnienia mostu drogowego Generał Elżbiety Zawackiej odbędzie się 8 i 9 grudnia 2023 roku. Do uroczystości zalicza się m.in. konferencję, wspólne zdjęcie oraz artystyczne przedstawienie mostu jako rzeźby lodowej.

Pierwszego dnia obchodów, tj. 8 grudnia, w Dworze Artusa odbędzie się konferencja dedykowana tej toruńskiej inwestycji. Uczestniczyć w niej będą reprezentanci grup odpowiedzialnych za realizację projektu, a więc projektantów, wykonawcy, podwykonawców oraz instytucji zaangażowanych w inwestycję. W ramach programu konferencji przewidziane są referaty na temat historii mostów toruńskich i ich znaczenia, a także historii projektu i procesu jego realizacji. Do udziału zaproszeni zostali m.in. inż. Krzysztof Dudek, dr Krzysztof Wąchalski oraz mgr inż. Zbigniew Szubski.

Patronat nad konferencją objęły trzy organizacje: Związek Mostowców Rzeczypospolitej Polskiej Oddział Pomorsko-kujawski, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji Rzeczpospolitej Polskiej Oddział w Toruniu oraz Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Wodnych i Melioracyjnych w Toruniu. Na koniec obrad uczestnicy zrobią sobie wspólne zdjęcie na punkcie widokowym na placu Daszyńskiego.

W tym samym dniu, między godzinami 16:00 a 19:00 na Rynku Staromiejskim w Toruniu, jedną z atrakcji będzie rzeźbienie mostu w lodzie. Wykonana zostanie na oczach obserwujących z bryły lodowej o długości 4 m i wysokości 1,5 m. Zespół rzeźbiarzy lodowych ICE TEAM użyje do tego celu 6 bloków lodowych, każdy o wymiarach 1 x 1 x 0,25 m, gdzie jeden blok waży ok. 230 kg. Lodowy most powinien być gotowy do godziny 19:00.

W dniach od 8 do 22 grudnia 2023 roku na Rynku Staromiejskim w Toruniu przy wejściu do Muzeum Okręgowego odwiedzający będą mieli możliwość zrobienia pamiątkowego zdjęcia na tle grafiki przedstawiającej most oraz obejrzenia wystawy pt. „Most gen. Elżbiety Zawackiej połączył to, co najważniejsze. Historia powstania przeprawy w obiektywie”.

Drugi dzień świętowania, 9 grudnia, rozpocznie się o godzinie 10:00 spotkaniem na moście gen. Elżbiety Zawackiej – zainspirowanym fotografią Jacka Smarza z 2013 roku. Wszystkich chętnych zapraszamy do udziału i wykonania wspólnego „rodzinnego zdjęcia” na moscie.