Skuteczne ćwiczenia na pamięć i koncentrację

Regularne wykonywanie ćwiczeń, mających za zadanie poprawić pamięć i koncentrację jest niezwykle istotne, niezależnie od wieku. Małe dzieci trenując pamięć, uczą się poznawać nowe rzeczy, osoby dorosłe oraz starsze natomiast ćwiczą mózg po to, aby zdolność zapamiętywania nie zanikła. W jaki sposób zatem skutecznie ćwiczyć pamięć i koncentrację? Na jakie ćwiczenia warto się zdecydować? Zachęcamy do lektury.

Dlaczego należy ćwiczyć pamięć?

W obecnych czasach świat z każdej strony dostarcza nam bardzo dużo różnych bodźców, niestety, nie wszystkie są istotne i znaczące. Ich liczba jednak sprawia, że trudno jest nam zapamiętać wszystkie informacje, a także wyodrębnić z tego szumu informacyjnego najistotniejsze wiadomości, przez co wiele rzeczy nam umyka i zdolność zapamiętywania również pogarsza się.

Ponadto, automatyzacja, informatyzacja, a także robotyzacja wielu dziedzin i sfer życia sprawia, że społeczeństwo funkcjonuje w świecie chaosu i niejednokrotnie wiele osób zaczyna dostrzegać u siebie trudności w skupieniu uwagi na prostych rzeczach, co efekcie powoduje głębokie problemy z koncentracją.

Warto w takich sytuacjach zadbać o prawidłowe działanie mózgu i zacząć go regularnie trenować oraz mobilizować do pracy poznawczej. Niewątpliwie, systematyczność i dbałość o intelekt z pewnością zaprocentuje w przyszłości i w dużym stopniu może uchronić daną osobę przed zmianami, które mogą zachodzić w mózgu w procesie starzenia się organizmów.

Ćwiczenia usprawniające pracę mózgu

Ćwiczenie mózgu, a przede wszystkim stymulowanie jego funkcji intelektualnych, jest dostępne dla każdego. Ćwiczenia, które poprawiają koncentrację oraz pamięć nie wymagają zakupu książek czy też wspomagania się specjalnymi narzędziami. Wystarczy jedynie trochę zapału oraz chęci.

W takim wypadku najczęściej treningowi poddaje się skupienie uwagi, pamięć, kojarzenie, analizowanie, logiczne myślenie czy też selekcjonowanie informacji. Są to podstawowe zadania, które pomagają w sposób prosty stymulować sprawność mózgu. Oczywiście, sposobów na to, w jaki sposób poprawiać pamięć i koncentracyjne jest bardzo dużo, natomiast w poniższym artykule chcielibyśmy przedstawić kilka najważniejszych technik.

Skuteczne ćwiczenia na pamięć

Poniżej przedstawiono kilka wybranych rodzajów ćwiczeń, które skutecznie poprawią pamięć.

  • Nauka wierszy, rymowanek – idealne ćwiczenie dla dzieci i osób starszych. Można w ten sposób trenować pamięć krótkotrwałą, czyli po przeczytaniu tekstu powtórzyć od razu sekwencję zdań lub też stymulować pamięć długotrwałą, spróbować odtworzyć wiersz po kilku dniach.
  • Gry typu memory – popularny rodzaj gier, który świetnie pomaga ćwiczyć pamięć zarówno u dzieci, dorosłych, jak i osób starszych. Należy podkreślić, że na rynku dostępnych jest sporo różnych gier typu memory, o zróżnicowanym stopniu zaawansowania.

Skuteczne ćwiczenia na koncentrację

Skoncentrowanie jest czynnością, która wymaga skupienia uwagi na określonym zagadnieniu przez dłuższy czas. Istnieje natomiast sporo różnych ćwiczeń, które poprawiają koncentrację. Poniżej przedstawiamy wybrane przez nas.

  • Rozwiązywanie krzyżówek, zagadek – Czynność ta wymaga kojarzenia i przypominania sobie różnych informacji, świetnie zatem można ćwiczyć w ten sposób koncentrację.
  • Puzzle – o różnym stopniu trudności. Dzięki temu przeznaczone są zarówno dla dzieci, dorosłych, jak i seniorów. Świetna forma rozrywki i ćwiczenie, które wymaga niejednokrotnie długotrwałego skupienia uwagi na niewielkich elementach obrazka.
  • Szukanie różnic pomiędzy obrazkami – idealna forma rozrywki dla starszych, jak i młodszych. Porównywanie obrazków pomaga ćwiczyć koncentrację. Tego typu łamigłówki można znaleźć w różnych kolorowych gazetach, a także w dodatkach do gazet.

Ćwiczenie pamięci i koncentracji – pomoc specjalistów

Oprócz wykorzystywania łatwo dostępnych ćwiczeń, pomagających usprawnić pamięć, a także koncentrację, warto zdecydować się na pomoc specjalistów. Szczególnie polecamy usługi Best Brain Edukacja. Specjaliści z Best Brain uczą mistrzowskich technik zapamiętywania i koncentracji, pomagając przy tym dzieciom oraz dorosłym. Korzystając z usług firmy, można zapisać się na pełen wiedzy i przydatnych technik kurs. Szkolenia te skierowane do różnych grup wiekowych, odbywają się indywidualnie lub grupowo, w zależności od preferencji.

Aby mózg mógł działać w odpowiedni sposób, niezależnie od wieku, należy regularnie go ćwiczyć, korzystając ze sprawdzonych technik treningu pamięci i koncentracji. Wśród podstawowych ćwiczeń warto wymienić między innymi rozwiązywanie krzyżówek, układanie puzzli, granie w gry typu memory czy też uczenie się wierszy. Trening ten można wykonywać niezależnie od wieku. Osobom, które chciałby w profesjonalny sposób stymulować swoją pamięć oraz koncentrację, szczególnie polecamy skorzystanie z usług firmy Best Brain Edukacja. W ofercie znajdziesz grupowe i indywidualne kursy dla dzieci oraz dla dorosłych.