Słynny obraz Jana Matejki dotrze do Torunia

W niedługim czasie, mieszkańcy oraz odwiedzający Toruń będą mieli niepowtarzalną okazję podziwiania jednego z najbardziej znanych dzieł Jana Matejki. To rezultat wspólnej pracy Muzeum Okręgowego w Toruniu oraz Fundacji Tumult.

Tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Filmowy EnergaCAMERIMAGE, który odbędzie się w dniach od 11 do 18 listopada, będzie miał szczególny dodatek. W ramach wydarzeń towarzyszących festiwalowi, zaprezentowane zostanie znane wszystkim polskim miłośnikom sztuki dzieło Jana Matejki.

Staromiejski Ratusz, w którym mieści się Muzeum Okręgowe, na krótki czas stanie się domem dla „Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem”. Obraz będzie dostępny dla zwiedzających od 12 do 24 listopada. W dniach trwania festiwalu filmowego, wejście na wystawę będzie bezpłatne.

Oryginalnie, znakomite dzieło Jana Matejki jest częścią kolekcji Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

„Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem” to malowidło, które przedstawia Mikołaja Kopernika podczas obserwacji kosmosu z prywatnej wieży na katedralnym wzgórzu we Fromborku. Obraz został stworzony w 1873 roku, aby uczcić 400. rocznicę urodzin wybitnego astronoma.