Spotkanie bałtyckich artystów na wystawie w Toruniu

Już tego piątku, 20 czerwca, Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu otworzy swoje drzwi dla miłośników sztuki, prezentując wystawę pod tytułem „Serrenisima east. Sztuka polska, litewska, łotewska i estońska od około 1990 roku do dzisiaj”. Na tej ekscytującej ekspozycji spotkamy twórczości ponad 40 artystów pochodzących z czterech krajów bałtyckich.

Projekt nazywa się „Serrenisima east”, co jest hołdem dla historycznej Rzeczypospolitej Obojga Narodów, zwanej także Serenissima, jak również nawiązuje do Republiki Weneckiej. Krzysztof Stanisławski, dyrektor CSW i kurator wystawy, zaznaczył różnorodność dzieł prezentowanych na wystawie, które przekazują bogaty obraz współczesnej sztuki.

Stanisławski podkreśla, że jego celem jest przedstawienie najbardziej wartościowych aspektów sztuki każdego z tych krajów. Nie sugeruje jednak, że istnieje jakiś uniwersalny mianownik łączący te różne formy sztuki. Zamiast tego pragnie pokazać pełne spektrum sztuki współczesnej, zawierające malarstwo, rzeźbę, grafikę, plakaty, instalacje i animację. Zwłaszcza polska i litewska scena animacji jest mocno reprezentowana. Przykładem może być twórczość estońskiego artysty Marko Mäetamma, który wykorzystuje w swojej pracy wiadomości z Messengera.

Wernisaż wystawy odbędzie się tego piątku, 20 października, o godzinie 18:00 w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Ekspozycja będzie dostępna do końca roku, po czym zostanie zaprezentowana na Litwie, Łotwie oraz w Estonii. Dodatkowo wystawa ta będzie miała swoją prezentację podczas Biennale Sztuki 2024 w Wenecji.