Spotkanie z ukraińską młodzieżą w Toruniu

Młodzi Ukraińcy z różnorodnych miast takich jak Lwów, Odessa, Żytomierz, Czernihów, Mariupol i Połtawa, przybyli do Torunia tworząc dziesięcioosobową grupę. Przez miesiąc angażowali się w działania Toruńskiego Sztabu Pomocy Ukrainie, jednej z kilku organizacji pozarządowych działających w Toruniu na rzecz wsparcia obywateli Ukrainy. Ich działania obejmowały pomoc w pakowaniu i dystrybucji paczek dla uchodźców, przesyłkę pomocy humanitarnej do Ukrainy oraz organizację manifestacji i konferencji międzynarodowych.

Grupa ukraińska po kilku tygodniach pobytu w Toruniu, biegle porozumiewała się w języku polskim. Podczas spotkania z prezydentem Torunia, grupa ta wykazała się znajomością polskiego hymnu narodowego, śpiewając wszystkie jego zwrotki. Na prośbę prezydenta, młodzi Ukraińcy odśpiewali także własny hymn narodowy.

W podziękowaniu za gościnność i serdeczne przyjęcie w Toruniu, młodzi ludzie z Ukrainy wręczyli prezydentowi Michałowi Zaleskiemu prezenty w postaci: flagi Ukrainy ozdobionej ich autografami, statuetki stworzonej z fragmentu rakiety i nabojów, motanki – tradycyjnej ukraińskiej lalki w stroju ludowym oraz ilustracji z flagą Toruńskiego Sztabu Pomocy Ukrainie umieszczoną na tle zrujnowanego miasta. W podziękowaniu za te piękne upominki, zostali obdarowani pamiątkami z Torunia.

Prezydent Torunia Michał Zaleski wyraził swoje podziękowania za emocjonujące spotkanie i symboliczne prezenty. Podkreślił też, że agresja Rosji na Ukrainę wywołała poczucie dużej odpowiedzialności u Polaków za tych, którzy potrzebują ich pomocy. W szczególności dotyczyło to osób, które szukały schronienia przed wojną właśnie w Toruniu. Zadeklarował też swoją pewność o końcu konfliktu oraz odzyskaniu wolności przez Ukrainę, życząc ukraińskiej młodzieży szczęścia i pokoju w ich wolnym kraju.