Toruń uczcił pamięć Żołnierzy Wyklętych

1 marca 2023 r., w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w al. Solidarności zorganizowano patriotyczną uroczystość. Uroczystość rozpoczęła się przyjęciem meldunku przez płk. Remigiusza Zielińskiego, dowódcy garnizonu toruńskiego, po czym nastąpiło odśpiewanie hymnu narodowego.

W swoim wystąpieniu prezydent Torunia Michał Zaleski podkreślił, że Żołnierze Wyklęci są zapisani w polskiej pamięci narodowej.

„Tak odczytujemy siłę tego przekazu zarówno z etosu i patriotyzmu formacji powojennego oporu zbrojnego, jak i z oficjalnej nazwy dzisiejszego dnia: Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Pamiętamy o nich również w Toruniu, i to z wielu powodów. Kto wie, czy jednym z najważniejszych nie jest to, że ofiara żołnierzy wyklętych została złożona w znacznej mierze przez ludzi młodych. Przez młode Polki i przez młodych Polaków. Zawsze będą o tym przypominać choćby losy młodej dziewczyny z tego grona. 18-letniej Danuty Siedzikówny „Inki”, straconej w sierpniu 1946 roku w gdańskim więzieniu. Mówię o tym ofiarnym świadectwie młodości, bo u początku tego roku doczekaliśmy się w Polsce przejmującej książki pt. „Najmłodsi bohaterowie” o wpływie dzieci i nastolatków na całą polską historię. To rzecz opracowana także przez dwoje profesorów związanych z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika – prof. Wojciecha Polaka i prof. Sylwię Galij-Skarbińską”.