Transformacja infrastruktury drogowej w Toruniu: Szosa Okrężna wzbogaca się o nowoczesne rondo turbinowe

Szosa Okrężna w Toruniu obecnie przechodzi przez proces intensywnej rozbudowy, który rozpoczął się w październiku. W ramach tego projektu inwestycyjnego, jednym z najważniejszych elementów będzie nowo wybudowane rondo turbinowe, które znajdzie się na skrzyżowaniu ulicy Gagarina z Szosą Okrężną.

Urbanistyczne przekształcenia prowadzone są pod egidą Miejskiego Zarządu Dróg, a zmiany na mapie drogowej Torunia są tak fundamentalne, że wręcz mówi się o narodzinach nowego układu drogowego. Rozbudowa Szosy Okrężnej zakłada utworzenie dwóch jezdni z dwoma pasami ruchu każda. Dodatkowo, infrastruktura drogowa zostanie wzbogacona o ścieżkę rowerową, chodnik oraz ciąg pieszo-rowerowy po drugiej stronie ulicy.

Nowatorskim elementem tej inwestycji będzie rondo turbinowe na skrzyżowaniu Szosy Okrężnej i ulicy Gagarina. Ten specyficzny rodzaj ronda został zaprojektowany tak, aby strumienie ruchu z pasa wewnętrznego i zewnętrznego nie krzyżowały się ze sobą. To znacznie poprawi płynność ruchu, co jest doskonałą wiadomością dla kierowców korzystających z tych dróg, szczególnie podczas godzin szczytu.

Obecnie, na miejscu gdzie planowane jest rondo, prowadzone są prace związane z budową kanalizacji deszczowej. Już ukończono budowę tej infrastruktury od strony zachodniej jezdni między ulicami Łukasiewicza i Gagarina. Na ulicy Bielańskiej zrealizowano zaś przyłącze sanitarne. Ponadto, na odcinku pomiędzy ulicami Gagarina i Łukasiewicza zainstalowano kabel służący do podłączenia przyszłego oświetlenia drogowego, a także wybudowano nowy wodociąg w pobliżu skrzyżowania Łukasiewicza z Szosą Okrężną – informuje rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg, Agnieszka Kobus-Pęńsko.